Před osmdesáti lety zemřel Vladimír Mandl. Plzeňan, který založil kosmické právo
Národní technické muzeum připomene při příležitosti 80. výročí úmrtí osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva.
8. ledna uplynulo osmdesát let od úmrtí docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum připravuje na začátek května 2021 odborný seminář věnovaný jeho osobnosti a jeho rodině a pracuje na kolektivní monografii.
Vladimír Mandl se narodil 20. března 1899 a pocházel z významné plzeňské rodiny. Jeho otec, advokát Matouš Mandl, byl dlouholetým plzeňským politikem a první československým primátorem města Plzně. Od mládí směřovaly zájmy Vladimíra Mandla k technice, na přání otce ale vystudoval práva. Kvůli svým neotřelým názorům a životním postojům však měl později potíže dosáhnout habilitace na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a na Českém vysokém učení technickém. Povedlo se mu to až na německé univerzitě v Erlangenu.
Vladimír Mandl napsal řadu publikací z oblasti automobilového a leteckého práva, ale k jeho nejstěžejnějším dílům patří česky a německy vydané studie „Problém mezihvězdné dopravy“ a „Kosmické právo“ („Das Welt-Raum Recht“). Dopisoval si se s řadou průkopníků kosmických letů jako Hermannem Oberthem, Guido von Pirquetem, Robertem Esnault-Pelterie, Konstantinem Eduardovičem Ciolkovským, Nikolajem Aleksejevičem Ryninen, Willy Leyem a dalšími. Kromě toho se stal přesvědčeným technokratem, člověkem, který se domníval, že právě rozvoj techniky a vláda techniků jsou jediným lékem na neduhy lidstva, zvláště po světové válce.
Michal Plavec, kurátor letecké sbírky NTM, doplnil: „Vladimír Mandl je spolu s Ludvíkem Očenáškem, který prožil dětství v Dražni na Plzeňsku, jediným ze dvou Čechoslováků, které můžeme považovat za průkopníky kosmických letů. Spolu s dlouholetým kurátorem letecké sbírky tehdejšího Technického muzea československého, předchůdce Národního technického muzea, Vladimírem Karmazínem se snažil založit samostatné Letecké muzeum československé. Sám k létání také tíhl. Stal se diplomovaným československým pilotem. Zemřel však předčasně na tuberkulózu v sanatoriu na Pleši 8. ledna 1941.“
Národní technické muzeum připravuje na začátek května 2021 odborný seminář k osobě Vladimíra Mandla a jeho rodiny. Pokud to epidemiologická situace dovolí, bude se konat ve čtvrtek 6. května 2021 v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy. Účast přislíbili kromě pořádající instituce odborníci z Univerzity Karlovy, Akademie věd České republiky, Západočeské univerzity v Plzni, Archivu města Plzně a Archivu Českého vysokého učení technického v Praze. Národní technické muzeum vydá v roce 2022 kolektivní monografii k rodině a dílu Vladimíru Mandla.