„Odhalujeme památník otci a synovi Suchých, kteří byli v tento den před 80 lety popraveni. Hostinský a kronikář Bedřich Suchý vlastnili rozhlasový přijímač a za okupace i přes přísný zákaz umožnili poslech londýnského vysílání československé exilové vlády spoluobčanům nejen z Obytců ale také z okolních vesnic. Tragická událost poznamenala naši obec na dlouhou dobu. Ještě v 90. letech byla cítit atmosféra nevyrovnání se s minulostí. Obytce měly pověst udavačské vesnice,“ uvedla starostka Zdeňka Vlčková, která doufá, že odhalením pomníku a zpřístupněním informací k této těžké době, se vyrovnají s dluhem, který má obec k obětem okupace. „Nápad na pomník rodině Suchých jsem nosila v hlavě od doby, kdy jsem si pročetla kroniku obce. Pomník je sice věnován Bedřichu Suchému otci a Bedřichu Suchému synovi ale přála bych si, aby připomínal i další oběti. Zatčeno a uvězněno v káznicích a koncentračních táborech bylo tehdy přes padesát občanů z Obytců a další z Habartic a Myslovic. Ne všichni se vrátili, někteří na následky věznění zemřeli brzy po návratu,“ dodala starostka.

Den tradiční potraviny v Chanovicích.
Den potraviny lákal na ochutnávky, ale také na nový objekt ve skanzenu

O historii a útrapách promluvili během slavnostního aktu také historik Lukáš Kopecký a archivář Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech Jan Jirák.

Zdroj: Daniela Loudová

Mezi hosty rovněž byla také Eva Zemanová, pravnučka Bedřicha Suchého a vnučka pplk. Františka Havlíčka (zeť B. Suchého), který byl jednou z obětí STB ze známé akce Kámen s falešnou hranicí. „Je to pro mě hodně emotivní záležitost. Hodně se o všem u nás doma mluvilo, povídala jsem si o tom s babičkou, kterou jsem měla moc ráda. Moc si vážím toho, že někdo ocenil, jací byli. Mám velkou radost z toho, že se zde pomník odhaluje a moc děkuji všem, kteří se o něj zasloužili,“ řekla s dojetím Zemanová.

Požár lokomotivy na Brčálníku.
Hasiči vyjížděli k požáru lokomotivy na Šumavě, museli evakuovat desítky lidí

O návrh a podobu pomníku se postarala Zuzana Kantová. „Pomník připomíná otce a syna, které gestapo zatklo za poslouchání Londýna v jejich hospodě, kam chodilo dalších šedesát lidí ze vsi. Ale paní, která měla ve vsi také hospodu, je udala. Z toho jsem uvažovala, jak tuhle událost ztvárnit. Pomník se skládá se dvou kamenů vysokých 180 cm s půdorysem 60 krát 30, mezi nimi je mezera. Rozměry zhruba vychází z rozměrů lidského těla. Je to pojaté tak, jako by otec a syn k sobě stáli zády, ale je mezi nimi spára, která znázorňuje jejich rozdělení s ohledem na událost. S provedením pomníku mi pomáhal Jan Kudlic z kamenictví ve Velenovech,“ popsala Kantová.