„Podobně krásné parohy na západní straně Šumavy nepamatují ani ti nejzkušenější lesníci,“ uvedl mluvčí Správy Národního parku Šumava (NPŠ) Pavel Pechoušek.

Zajímavý zážitek si odnesly děti z přírodovědného kroužku ze Strážova u Klatov ze svého výletu do pozorovacího srubu v přezimovací obůrce Beranky na Srní. Během sledování zvěře v pozorovacím srubu, jehož zřizovatelem je Správa NPŠ, shodil před zraky dětí své paroží šumavský „král jelenů“. „Viděla jsem, jak pohazuje hlavou. Najednou shodil jeden paroh, pak druhý a začal poskakovat na místě, jakoby měl velikou radost,“ popsala zážitek Petra Denková ze Strážova.

Nerovný dvacaterák, kterému tamní hajní říkají král lesa, je podle vedoucího územního pracoviště NP Šumava na Srní Jiřího Kece jelen s nejsilnějším parožím na západní straně Šumavy. „Podobně krásné parohy jsem na této straně Šumavy nikdy neviděl,“ uvedl Kec, který v lese pracuje už téměř třicet let. „Každý paroh váží zhruba sedm kilogramů. Mají velké množství výsad, krásně tvarovanou a rozložitou korunu,“ popsal trofej Pechoušek. Zcela dokonalé ale parohy nejsou. „V letošní jelení říji bojoval o přízeň laní nejspíš s německým kolegou v oblasti Rokyteckých slatí. Svědčí o tom ztráta několika výsad v koruně a některé ulomené špičky výsad po nelítostném souboji,“ doplnil Kec.

„Zda trofej dosáhne na zlatou medaili, rozhodne hodnotitelská komise na přehlídce trofejí, která se bude konat od 20. března do 22. března 2012 v sále hotelu Zlatá hvězda ve Vimperku,“ doplnil Kec. Na přehlídce bude k vidění několik desítek párů trofejí a shozů, které získali lesníci za minulý rok na území NP Šumava. (pp, dk)