Socha bude symbolem obce, o který v minulosti přišla. „Jedním ze symbolů Annína, který nese jméno podle Anny, byla i dřevěná socha sv. Anny Samodruhé s Pannou Marií u nohou ve stejnojmenné hrobní kapli nad sklárnou. V minulých dobách ji někdo ukradl. I když mě samozřejmě zajímá, kde socha skončila, ještě více mi záleží na tom, aby znovu Anna v Anníně byla. Dohodli jsme se se sochařem Bartolomějem Štěrbou, že svatou Annu, tentokrát pískovcovou, do Annína vrátíme. Sochu zaplatí náš spolek s pomocí sponzorů a dárců. Hotová bude do konce příštího týdne a v neděli 28. 7. v 11.30 hodin jí u kaple v Anníně při poutní mši svaté farář požehná. Věřím, že Anna bude ochránkyní našeho údolí a potěší Anníňany i turisty, kteří budou ke kapli přicházet,“ řekl Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence.

Sochař tráví u kostela dny i noci. Přespává přímo na místě, kde i pracuje. „Letos tvořím stojící figuru svaté Anny a u ní je Panna Marie a drží knihu v ruce. U svatých jsou vždy atributy dané, takže tam se nedá příliš vymýšlet, jak je udělat. Tahle socha je z hořického pískovce. Je vysoká 120 cm a váží zhruba tři metráky,“ uvedl Štěrba, který pracuje u kostela za každého počasí.

Jelikož pracuje na venkovním prostranství, tak se na něj chodí dívat i lidé a dle jeho slov jich není zrovna málo. „Lidé chodí, dívají se, ptají se. Zajímá je, jak se kámen opracovává, protože to mnohdy ani netuší. Začíná to ráno okolo deváté a když je hezky, tak tady jsou i po tmě,“ řekl sochař, kterému přítomnost lidí nevadí. „Už s tím počítám, takže začínám v brzkých ranních hodinách, abych se jim pak mohl věnovat. Udělat sochu trvá zhruba tři neděle, počítám, že s Annou budu hotov do konce příštího týdne, aby byla kompletně hotova na žehnání o pouti,“ dodal Štěrba.

Pouť se v Anníně bude konat 27. a 28. července. Součástí bude také pokus o rekord, kdy budou v sobotu registrovány a spočítány všechny Anny, které se dostaví na náves v Anníně ve 14.30 hodin.