Počasí na konci podzimu a dosavadní průběh zimy neumožňuje pracovníkům Technických služeb města Klatov a spolupracujících firem nasazení běžné techniky na úklid listí na městských pozemcích. „Běžnou technikou je myšleno použití sekaček na trávu, kterými se běžně úklid listí provádí. Z těchto důvodů musí techniku nahradit lidská síla a pracovité ruce. Po celém městě včetně městských parků v současné době působí několik skupin pracovníků s ručním nářadím, tedy hráběmi a vidlemi, kteří pohrabují, nakládají a odvážejí listí, které během listopadu a prosince opadalo ze stromů,“ uvedl ředitel technických služeb Libor Hošek.

Masopust v domově pro seniory v Janovicích nad Úhlavou.
Masopustní veselí si užili i senioři v Janovicích nad Úhlavou

Dle jeho slov jsou jedinou použitelnou mechanizací zádové motorové fukary, kterými se listí z travnatých ploch vyfoukává. Je to práce náročná pro pracovníky a výrazně pomalejší oproti běžnému systému. I tak se do toho museli pracovníci technických služeb ve spolupráci s dalšími spolupracujícími firmami pustit, aby s příchodem jara byly Klatovy čisté a uklizené.

Šumavské vodovody a kanalizace a. s. v Klatovech.
Město Klatovy odkoupí akcie ŠVaK, bude jediným vlastníkem, druhý akcionář dluží

Během března bude v Mercandinových sadech zahájena druhá etapa ze čtyř projektovaných dendrologických zásahů. „Bude provedena údržba, prořez a ve 33 případech i kácení stromů v parku. V případě kácení jde o suché stromy a stromy u kterých hrozí akutní nebezpečí rozlomení nebo vyvrácení. To, že za každý pokácený strom bude vysazen minimálně jeden strom nový, považujeme za samozřejmost. Všechny tyto činnosti jsou zaměřeny především pro zajištění bezpečnosti návštěvníků parku,“ dodal Hošek.