Stavební práce ve všech školách by měly být dokončeny do začátku školního roku. Práce jedou zatím podle plánu. Největší rekonstrukce školského zařízení na Horažďovicku se realizuje v Základní škole v Blatenské ulici v Horažďovicích.

„Šlo zde o velice nákladnou rekonstrukci. Vypršela nám totiž hygienická výjimka pro školní kuchyni, a tak přes léto vznikaly úplně nové sklady potravin a hrubá přípravna brambor a zeleniny. Dále jsme museli vybudovat zázemí pro zaměstnance. Upraven byl výměník tepla, strojovna výtahu a vzduchotechnika,“ říká starostka města Jindřiška Jůdová.

V současné době probíhají v ZŠ Blatenská a v MŠ Jiřího z Poděbrad v Horažďovicích závěrečné kompletační práce vybavení.
„Obě stavby budou převzaty v termínu, to jest do konce měsíce,“ říká starostka města Jindřiška Jůdová.


„Předpokládá se, že náklady výrazně nevzrostou, snažíme se držet rozpočtu,“ dodala Jůdová. V mateřské škole v ulici Jiřího z Poděbrad začaly na začátku července stavební úpravy bývalých jeslí, ze kterých vznikla nová třída za skoro 1 032 490 korun.

„Vznikla zde místnost pro tělesnou výchovu a sport a s tím spojený prostor pro infrasaunu,“ popisuje dění ve školce před začátkem nového školního roku ředitelka zařízení Alena Průchová.


Letos se řemeslníci vyřádí na mateřské škole a v roce 2009 budou pokračovat na základní škole, také v Nýrsku.
„Dojde k výměně oken, zateplení stropů a rozvodů ústředního topení. Zatepleny budou také fasády obou škol. Cílem je pochopitelně snížení energetické náročnosti obou objektů,“ konstatoval starosta města Miloslav Rubáš.


Zateplení budovy základní školy bude provedeno co možná nejšetrněji, neboť se jedná o budovu postavenou v 19. století. Město proto vybere stavební firmu, která bude umět objekt zateplit způsobem, který umožní zachovat její historický ráz a nezmění vzhled současné fasády se štukovou výzdobou. Náklady jsou vyčísleny na zhruba 15 milionů korun.


„Město na tuto akci získalo dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která pokryje osmdesát procent předpokládaných nákladů,“ doplnil starosta.
Práce včas skončí i v Měčíně, kde došlo k výměně oken v celé budově základní školy. Úřadovali zde celé léto také lakýrníci a malíři. Upravena byla i jedna třída pro družinu. Dokončena je rovněž rekonstrukce vstupní verandy v Základní a Mateřské škole v Předslavi, na kterou přispěl nemalou částkou Krajský úřad Plzeňského kraje.