"Policisté na Klatovsku se zapojili do preventivním projektu „Zebra se za Tebe nerozhlédne!“. Počátkem školního roku opět prováděli na rizikových místech a zejména u základních škol zvýšený dohled nad silničním provozem. Při preventivní činnosti se zaměřili na různé křižovatky a komunikace v blízkosti škol, kde dohlíželi na bezpečné přecházení dětí. Mezi nejohroženější skupinu účastníků silničního provozu zařazují odborníci právě je," uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Preventivní akce v dopravě pokračují a žáci prvního stupně základních škol si pod dozorem policistů osvojují správný pohyb na komunikacích. Policisté, zejména žákům třetích tříd, kteří se již pohybují po komunikacích samostatně, vysvětlují povinnosti jednotlivých účastníků v dopravním prostředí. "Vycházky za "Zebrou" začínají v blízkosti škol a v jejich průběhu jsou žáci upozorňováni na různá nebezpečná místa. Všichni společně procházejí různými komunikacemi a křižovatkami. Při pohybu v dopravě následují názorné ukázky bezpečného přecházení i v místech bez přechodů pro chodce. Dětem jsou vysvětlovány různé pojmy, jaké hrozí nebezpečí při nesprávném přecházení, rizika při pohybu na chodníku i na dopravní značení. Během vycházky děti vysvětlují, co jednotlivé dopravní značky znamenají například pro chodce a cyklisty," sdělila Ladmanová.

Velký apel je kladen také na situaci, kdy rodiče přivážejí své děti až ke školám. Problémem bývají také sluchátka. "Před přecházením vozovky musí vnímat nejen zrakem své okolí, ale i sluchem. Pozor na používání sluchátek při přecházení, kdy chodec nevnímá a neslyší zvuky a tudíž nemůže správně zareagovat na rizikové situace. Někteří rodiče převáží děti ve vozidlech, mnohdy z důvodu svého časového zaneprázdnění až přímo ke vchodu školy. Při vystupování dítěte z vozidla musí být tak opatrní, nedoporučujeme dětem vystupování směrem do vozovky," dodala Ladmanová.