"Policisté v Klatovech přijali ve středu 16. února tohoto roku oznámení od občana o podvodném jednání při vybírání peněz na různé akce. Na teritoriu Klatovska jsme v uplynulých dnech zaznamenali dva případy, kdy šlo zřejmě o podvodná jednání. V uplynulém týdnu se pohyboval muž po Sušici a u obchodního domu v Hrádecké ulici vybíral finanční dary údajně na osoby postižené alzheimerovou chorobou," uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Tuto skutečnost potvrdila i generální ředitelka domova pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou, kam se někteří důvěřiví lidé obrátili, že rádi pomohli. "V poslední době nás kontaktovali příbuzní našich klientů, že rádi přispěli na provoz dobrovolníkům do sbírky pro náš janovický domov. Byli jsme zaskočeni, nikdy bychom veřejnost v této věci neoslovili a považujeme to za zneužití dobrého jména Clementas. V této věci plně spolupracujeme s policií ČR a jsme rádi, že se věc objasní. Děkujeme Policii ČR za skvělou a rychlou práci," řekla ředitelka Renata Prokešová.

Jakub Zahradník ze SOŠ a SOU Sušici, který se účastní pořadu Prostřeno. Foto: archiv pořadu
Sušický učeň vaří v Prostřenu. Je to velký stres, ale zopakoval bych si to, říká

Další případ se řeší v Klatovech, kde se podle dostupných informací v posledních dnech pohybuje starší muž, který zejména obsluhujícímu personálu v obchodech tvrdí, že vybírá peněžní dary na pořádání akcí pro děti a na svátek žen. Při přesvědčování prohlašuje, že jedna firma z Klatov s ním spolupracuje, což se nezakládá na skutečnosti. "Policisté na obvodním oddělení v Klatovech žádají občany, kteří se setkali s mužem, jenž žádal o poskytnutí peněžního daru, aby podali informace na telefon číslo 974 334 651. Zároveň žádáme o poskytnutí informací i případné svědky a oběti uvedeného podvodného jednání," dodala Ladmanová.

Policie doporučuje:

a) sbírky

Ve městech především na ulicích, parkovištích i v obchodech můžete zaznamenat různé osoby, které provádějí tzv. sbírku pod různými legendami. Zejména ve městech můžeme potkat osoby, které uskutečňují veřejně prospěšné sbírky. Taková osoba musí mít u sebe:

1/ Osvědčení o povolení sbírky

2/ plnou moc od pořadatele sbírky.

Někteří občané jsou s označením, že mají povolení ke sbírce – prodávají různé předměty a část finanční hotovosti je následně určena pro postižené osoby nebo různá zařízení.

Pokud nemáte jistotu, že skutečně jde o sbírku za určitým účelem, finanční částku neposkytujte. Peníze můžete zaslat ze svého účtu na bankovní účet jakéhokoli fondu nebo zařízení a podrobnosti lze vyhledat na internetových stránkách nebo po osobní domluvě.

Některé sbírky povoluje krajský úřad a při výběru finanční hotovosti do kasiček městský úřad v daném územním obvodu, který po ukončení sbírky zajistí zapečetění kasičky.

Wakepark v Hančově.
Ve wakeparku se sezona vydařila, letos čekají na návštěvníky novinky

b) prodej věcí

Dále se můžete setkat s podvodníky, kteří mají předem připravený scénář, s cílem získat od občanů peníze. Nelze vyloučit, že jde o osoby s nedostatkem finančních prostředků, které je následně chtějí využít ve svůj prospěch.

Upozorňujeme občany i návštěvníky měst, že ve většině obcí je zakázán pochůzkový a podomní prodej. Například v Klatovech je řešen tržním řádem i v Sušici je prodej zboží takovou formou zakázán vyhláškou města.

Kontrolu osob, které se pohybují po obcích a vybírají finanční dary, provádí i strážníci městské policie.

Pokud se občan zaregistruje podezřelé podvodné jednání, při výběru finančních darů, prodeji věcí či sbírek, kontaktujte linku Policie ČR číslo 158 nebo nejbližší městskou policii na čísle 156.