Z příznivých podmínek se nyní mohou těšit vodáci na řekách v Plzeňském kraji. Vodní toky, které minulý týden po přívalových deštích hrozily povodněmi, se už uklidnily.

„Tenhle víkend by měl být pro vodáky ideální třeba na Otavě i Úhlavě. Předtím nám nepřálo počasí, teď by to mělo být lepší a lidí nebude na vodě moc. Většina se vypraví na řeku až v létě,“ řekl včera Václav Slavík, organizátor tradiční akce odemykání a zamykání Otavy.

„Vodáci mohou bez obav vyrazit třeba na oblíbenou Vltavu, Otavu, Lužnici, ale i na Sázavu,“ uvádí Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Dodává, že na místě je ale stále opatrnost, na větších tocích totiž teče dost vody a jezy mohou být nebezpečné.

Podle Jana Valeše, vodáka z Klatov, se na řekách na Klatovsku může zvýšit hladina vody velmi rychle. Stačí, aby začalo více pršet na Šumavě. „Někteří lidé podcení změnu vodního stavu a jez, který je přístupný jen v určitém období, sjíždí i za změněné situace,“ připomíná Valeš.

Za vysoké hladiny vody se stává na Klatovsku nebezpečným jez v Horažďovicích, dva v Sušici a dva ve Strakonicích. „I když jsou ve Strakonicích u jezu cedule, někteří jich nedbají nebo se upozorněním i smějí. Přibližně před třemi roky jsem křísil jednu posádku, to bylo velmi nepříjemné. Její člen se pak dostal vrtulníkem do nemocnice v Českých Budějovicích. Stalo se to tehdy v pátek, v sobotu jsme z jezu tahali dalšího,“ zdůrazňuje Slavík.

Na Úhlavě je nebezpečný jez například v Tajanově, ale i na Berounce a dalších tocích je třeba dávat při sjíždějí jezů velký pozor. A to i když je na nich málo vody, hrozí totiž zničení lodě o kameny.

„Hladina Berounky je sice trochu zvednutá, řeka je ale bezpečná. Pozor by si měli vodáci dát na některých jezech,“ uvádí vodák Karel Vodička z Rokycan. A jak se vyhnout na vodě úrazům? „Vodákům radím používat hlavu. Snazší je loď přenést než se utopit. A také nepít velké množství alkoholu,“ doporučuje Slavík.

(jh, hav, čtk)