S nepříliš velkým nadšením vítají starostové na Klatovsku záměr ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) dát obcím zákonnou povinnost vyčlenit na svém území část bytů na sociální bydlení. Podle starostů jde ovšem jen o další přenášení povinností státu na obce.
Návrh počítá se zavedením tří stupňů sociálního bydlení – bydlení krizového pro okamžité ubytování, sociálních bytů jako jednoduššího bydlení s o něco nižším standardem a dostupných bytů jako běžného trvalého bydlení. Obcím by na to měl dát peníze stát. Pokud vlastní byty nemají, mohly by je zajistit u soukromníků či neziskových organizací.
Právě zvažovaná finanční podpora státu je důležitá podle klatovského starosty Rudolfa Salvetra. „Není možné donekonečna jen přenášet na obce povinnosti. Budeme to velice pečlivě sledovat, budeme muset nejdříve znát přesné podmínky, zda a jak budou obce podpořeny státem v oblasti financování. Pak se budeme muset případně rozhodnout, jakým způsobem tu povinnost splnit," uvedl Salvetr.
Strážovský starosta Josef Rousek návrh Marksové zcela odmítl. „Jde jen o další přenášení povinností v sociální oblasti, které stát nezvládá, na obce. Konkrétně my máme bytů minimum, ani potřeba ze strany lidí ve Strážově není. Nechal bych současný systém. Aby to bylo direktivně stanoveno, se mi moc nelíbí," řekl Deníku.
Podle sušického starosty Petra Mottla je problémem i chybějící přesná definice sociálního bydlení. „Sociální bydlení je dnes takové moderní zaklínadlo, ovšem nikdo ještě pořádně nedefinoval, co to vlastně je. Například město Sušice vybudovalo asi před deseti jedenácti lety tzv. sociální byty za pomoci dotace v lokalitě bývalých kasáren pohraniční stráže. Ovšem podmínkou té dotace na vybudování sociálního bydlení byla pravidelná valorizace nájmů. Takže paradoxně nynější nájemné v těch sociálních bytech je vyšší než v běžných městských bytech," konstatoval Mottl. Zákonná povinnost podle návrhu Marksové je podle něj zbytečná.
„Pokud se bavíme o dostupnosti bydlení, už delší dobu nezvyšujeme nájemné, už i to je vlastně sociální přístup. Město je připraveno svým občanům v tíživých situacích pomáhat, a to i bez ohledu na ministryni Marksovou. Nicméně doufám, že nezvítězí představa, že by města byla povinna budovat nějaké ubytovny. To by nám rozhodně vadilo," dodal Mottl.
David Kojan