Tisíce koláčů musí napéct pekaři v Klatovech kvůli tradiční pouti. Jejich ceny mnohde dosahují i šedesáti korun. Přesto jsou lidé, především mezi staršími občany, kteří koláče doma stále pečou.


Pekařské firmy v Klatovech se na pouťové pečení připravují již několik týdnů před poutí. Na koláče, které jsou nedílnou součástí svátečního stolu, přijímají objednávky všechny firmy. Aby mohly uspokojit poptávku, musí najímat většinou brigádníky.


„Náš podnik musí před poutí napéct zhruba pět tisíc koláčů a samozřejmě že nejen jich. Najímáme do výroby brigádníky tradičně, ale přípravu koláčů obstarávají kvalifikovaní pracovníci,“ říká výrobní ředitelka Pekáren a cukráren Klatovy Dagmar Kacerovská.


Také v pekařství Petra Fialy musí letos napéct zhruba tři tisíce pouťových koláčů. „Nabízíme koláče klasické pouťové za 40 korun, velké chodské za 62 korun a koláče klasické se smetanou za 59 korun,“ popisuje svoji nabídku Petr Fiala.


Co obchod, to jiná cena. Ve Sparu Bouchalka se pouťový koláč nabízí za 49,90 korun a v prodejně Pekáren a cukráren v Pražské ulici dáte 35 korun.
„Nemám čas se doma věnovat pečení, jsem hodně pracovně zaneprázdněná, a tak není nic jednoduššího, než si koláč koupit. U nás se moc nejedí a tak nám dva tři stačí,“ říká Marcela Koutská z Klatov. Jiného názoru jsou Barbora Řezníčková a Růžena Kolorosová, které si pouť bez pečení koláčů vůbec nedovedou představit.


„Peču koláče z jedné dávky, to je asi z kilogramu mouky. Je jich z toho zhruba dvanáct a to nám stačí,“ říká Barbora Řezníčková. Její kamarádka však dodává, že koláčů peče kolem pětadvaceti, protože mají rozvětvenou rodinu a koláče všichni milují. Doma prý pečení vyjde mnohem levněji, jen musíte mít dostatek času a náladu.


Doma pečící lidé však letos měli problémy se sháněním máku, který se stal před poutí v Klatovech nedostatkovým zbožím. Obchody byly sice zásobeny, během několika dnů však veškeré balíčky s mákem z pultů zmizely.

Pouťový koláč

Na 13 ks koláčů potřebujete zhruba:


1 kg polohrubé mouky 14.50 Kč
1 máslo28,-
1 kvasnice4,-
0,3 l mléka 10,80
4 vejce 8,-
špetka soli 1,-
trochu cukru2,-
4 ks tvarohu70,-
0,5 kg povidel 39,-
1 kg máku 26,-
1 smetana na šlehání 22,-
celkem 222,30
Cena 1 koláče zhruba 18 Kč
+ práce a energie