„V naší nabídce najdete koláče tradiční – velké, malé i nejmenší, s jednodruhovou nebo vícedruhovou náplní, s klasickým nebo speciálním zdobením. Letos napečeme zhruba dva tisíce koláčů. Vedle klasických pouťových koláčů pečeme i ty polévané smetanou a nebo pravé chodské koláče. V našem pekařství pečeme pouťové koláče podle starého rodinného receptu a myslím, že našim zákazníkům chutnají," říká majitel pekařství v Klatovech – Lubech Petr Fiala.
Letos je prý o koláče na objednávku menší zájem. „Lidé dnes jdou do obchodu a buď  koláče jsou a nebo nejsou. Koláče si dnes objedná dopředu jen málokdo," vysvětluje Fiala. Ani on neví, kolik koláčů bude letos potřeba. Před poutí jsou totiž dva státní svátky, kdy mnozí obchodníci budou mít obchody zavřené. Kvůli velké konkurenci prodejnost koláčů také rok od roku klesá.

U Fialů klasický pouťový koláč o průměru 20 cm pořídíte za 44 korun. Pekárny a cukrárny Klatovy nabízí klasický pouťový koláč za 37 korun a v pekařství Na Rybníčkách za 50 korun. Pocinovické pekařství v Klatovech přináší na pouťový trh tradiční koláče z Chodska. „Naše koláče jsou o něco větší než ty klatovské, v průměru mají 28 cm a jsou v cenové relaci 57 a 67 korun podle zdobení. Prodej koláčů je ale zkomplikován svátky, a tak u nás budou koláče v prodeji ve středu 4. července a v sobotu 7. července," informoval majitel pekařství Václav Pavlík.

Koláče nabízí i všechna nákupní centra, a tak lidé často volí mezi nimi a pekaři.

„Koláče kupujeme. Stačí nám jich pět. Nemáme moc času na jejich výrobu a hlavně, tak dobré jako dělá maminka, bych stejně neměla," řekla Deníku Hana Pilařová z Klatov.

Božena Zemánková zase na domácí koláče nedá dopustit a pouť bez pečení si nedovede představit. „Máme rodinný recept a péct pouťové koláče je pro mě obřad. Jsem šťastná, když se kolem pečení motá dcera a vnučka," nechala se slyšet klatovská seniorka. Ta by si koláč prý v obchodě nekoupila a když, nikdy by ho hostům nedala na sváteční stůl.