Pětičlenná potápěčská skupina Policie ČR v Klatovech ale neměla tentokrát moc práce. „Zatímco naposledy jsme z obou lomečků vytahali tři kontejnery odpadu, kola z aut, pletiva, kočárky, různá železa, letos toho bylo málo. To nás samozřejmě mile překvapilo. Lidé se začínají k přírodě chovat pozorněji,“ říká Alena Bálková z odboru životního prostředí Městského úřadu v Klatovech, který čištění organizoval.

„Malý lomeček je hluboký zhruba 4 – 4,5 m. Hledání v něm ale bylo složité, protože je poměrně hustě zarostlý trávou zhruba do dvou metrů, takže jsme se nedostali až na dno. Přesto jsme vyndali pár drobností jako jsou disky z aut, roury, dětský kočárek,“ říká vedoucí potápěčské skupiny Milan Polák. Větší lomeček byl i tentokrát čistější a hledání v něm příjemější. Voda zde měla 8 – 11 stupňů Celsia,“ pokračuje Polák.

Lomečky byly proti původnímu plánu vyčištěny během hodiny a tak potápěči s pracovníky technických služeb a městského úřadu přejeli ještě na Němcův lom, který se nachází na výjezdu z Klatov ve směru na Nepomuk.

„Ani zde jsme žádné zvláštnosti nenalezli. Občas sem totiž jezdíme trénovat potápění, takže když zde na něco narazíme, hned to vytahujeme z vody ven,“ prozrazuje další z potápěčů Václav Malát.

Na letošní čištění stačil potápěčům pouze jeden kontejner, který ani nebyl zaplněn. „Nelitujeme toho, že jsme se do čištění lomečků pustili. Jsou to moc krásná místa téměř v centru Klatov, kam chodí spousty lidí na procházky. Proto také plánujeme, že okolí lomečků bude upraveno a v jejich blízkosti vybudujeme odpočinkovou zónu s hracími prvky pro děti,“ doplnila informace Bálková.

Odbor životního prostředí Městského úřadu v Klatovech využil potápěčské skupiny klatovské policie poprvé. „Jsou to profesionálové kteří odvádějí dobrou práci. Určitě nás nezklamali,“ dodala úřednice. „Naše skupina nepůsobí v Klatovech dlouho. Myslím si ale, že jsme dobrá parta,“ tvrdí vedoucí potapěčů Polák.

Čištění se provádělo v sobotu ráno. Akce přilákala i několik zvědavců kteří obdivovali potápěče přímo v akci. „Myslím, že to byla jedna z posledních šancí, kdy lomečky vyčistit. Do měsíce bychom pod vodou již nic neviděli. Voda totiž začne kvést,“ informoval vedoucí skupiny.