Ve Lhovicích u Švihova chovají na malém dvorku uprostřed vesnice šampiony. Stanislav Jáchym zde chová už padesát let poštovní holuby, kteří dosahují na závodech výborných výsledků.

Jak jste se k holubaření vlastně dostal?

Už jako malý kluk jsem se o holuby zajímal. Prostě se mi líbili, a tak jsem si je pořídil. To mi bylo asi patnáct let. Tehdy to byli jen takoví ti obyčejní holubi, ale já z toho měl radost.

A kdy se objevila láska k poštovním holubům?

Až když jsem přišel z vojny. Věděl jsem, že s „pošťákama“ se dá závodit, a tak jsem se do toho pustil také. Od té doby se poštovním holubům věnuji a nevyměnil bych je za nic na světě. Jsou to krásní, ušlechtilí a inteligentní ptáci. Věřili byste tomu, že se holubaření věnuji už padesát let?

Kolik holubů vlastně máte?

Mám jich dneska asi tři sta. Závodních holubů mám šedesát, holubic také asi šedesát, holoubat, která připravuji na závody, je taky šedesát a zbytek jsou chovní holubi z Belgie, Holandska a Německa. Rok od roku ale stavy holubů snižuji.

Máte mezi holuby i nějaké vzácné kousky?

Mám tu několik šampionů, na jejichž výsledky jsem hodně pyšný. Bohužel o svého nejlepšího holuba jsem letos přišel. Naštěstí mám další, kteří naše výsledky v závodech dohání.

Je holubaření drahý koníček?

Nepatří mezi nejlevnější, ale jsou i dražší koníčky.

Jak se takoví holubi připravují na závody?

Tak třeba nyní začínám s přípravou holoubat na závody. Nejdříve je vypouštím z různých vzdáleností, aby se naučili vracet se do svého holubníku domů. Pak přijde ten velký den. To potom sedíme s manželkou na zápraží a netrpělivě očekáváme, kdy nad naším dvorkem zakrouží první holubi.

To je potom slávy, co?

Většinou ano, ale letos jsme moc radosti neužili. Letos jsou obrovské ztráty, které jsem za padesát let holubaření nezažil. Z jednoho závodu se mi nevrátilo skoro padesát procent holubů, což byl velký šok. Přitom to byl banální závod. Tento problém mělo ale více holubářů.

Kolik máme na Klatovsku chovatelů poštovních holubů?

Když jsem začínal, bylo nás v oblasti tak tři sta holubářů. Dneska těch aktivních je tak 35. Proto musíme slučovat oblasti k tomu, abychom dosáhli potřebných počtů chovatelů i holubů potřebných pro účast na závodech a soutěžích.

Děkuji za rozhovor