Jde o novou hnízdní příležitost pro posly jara, kteří se v minulých letech usadili na nedalekém sloupu elektrického vedení. „Původní hnízdo bylo čápy vpleteno přímo do živých vodičů, a tak muselo být z bezpečnostních důvodů jak lidí v obci, tak i čápů, sundáno a přemístěno jinam,“ vysvětluje důvod instalace sloupu a hnízdní podložky ornitolog a ochránce zvířat Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů DESOP v Plzni. „Čáp bílý je zákonem zvláště chráněný živočich, a tak dostal správce sítě za úkol zajistit na své náklady hnízdní podložku náhradní, novou,“ dodává.

Celá akce vyšla zhruba na 180 tisíc korun. „Musím přiznat, že je radost, když se spolupracuje s profesionály a na akci máte jak odpovídající techniku, tak zkušené lidi. Tým stavbyvedoucího SEG Plzeň Zdeňka Kacíře předvedl naprosto perfektní a profesionální akci od A až po Z, přičemž DESOP tentokrát pouze akci metodicky řídil,“ popisuje Makoň.

Na výrobě hnízdní podložky a koordinaci jednotlivých akcí dělali necelý měsíc a postavení sloupu, jeho zabetonování a osazení hnízdní podložky zvládla zmiňovaná firma za necelé dvě hodiny. Instalaci zaplatila Nadace ČEZ. „Následně už jen osadíme na kovový rošt imitaci rozestavěného hnízda a budeme všichni doufat, že se čápi do Dešenic s jarem zase vrátí a novou hnízdní podložku obsadí,“ dodává ochránce zvířat Makoň.