„Pochopitelně nyní není snadné něco plánovat, protože nevíme, co bude za týden, natož za půl roku. Ale třeba akce na příští rok připravujeme, jak jsme zvyklí,“ uvedl ředitel Městského kulturního střediska Klatovy Karel Kotěšovec.

Stejně to vidí i ředitel Sušického kulturního centra Karel Sedlecký: „Akce plánujeme úplně normálně, v podstatě nám nic jiného nezbývá. Vždy se snažíme přizpůsobit aktuální situaci.“

Funguje i předprodej, ale mnozí lidé si raději vstupenky kupují až na poslední chvíli. Právě z obavy, že by se koncert nekonal.

Oba ředitelé se shodují, že propad peněz kvůli rušení koncertů či představení je značný. „Jsme organizace, která je hodně závislá na příjmech ze vstupného, a například jen zavření kin na jaře a zrušení spousty filmových premiér nás připravilo o statisíce na tržbách. Opětovné zavření by pro nás byla těžká rána, ze které bychom se, stejně jako celá česká kultura, vzpamatovávali hodně dlouho,“ přiznal Kotěšovec.

V Sušici mají podle Sedleckého příjmy zhruba na polovině oproti minulému roku. „Nicméně kultura není úplně výdělečný podnik, tedy výpadek příjmů jde ruku v ruce s menšími náklady. Pokud přijde úplné uzavření, budeme muset domluvit s organizátory buď odložení, nebo úplné zrušení akcí. To samé platí pro lidi, abychom je včas informovali o novém termínu konání akcí,“ uzavřel Sedlecký.

Vzhledem k epidemiologické situaci už se mnohde muselo zakročit. Koncert Tří sester, který se měl konat 27. 9. v Sokolovně v Sušici, je přesunut na ostrov Santos. U některých chystaných akcí je jasné, že se konat nebudou. V Železné Rudě například zrušili naplánované slavnostní otevření nové hasičské zbrojnice. Z koncertů jde o plánovaný Harlej (3. 10.) v kulturním domě v Klatovech, stejně tak o Viktora Sheena (2. 10.). Zrušen byl také koncert skupiny Škwor, který se měl konat 13. listopadu.