O kompletní zrestaurování se postarala akademická sochařka Zuzana Kantová. Hlavním iniciátorem obnovy díla je klatovský spolek Přátelé české historie a místní pobočka Konfederace politických vězňů.

„Dobrá věc se podařila. Dnes jsme slavnostně odhalili naši klatovskou sochu Matky s dítětem. Vyrobena byla v roce 1965 a především ženy si ji pamatují z doby, kdy přijížděly do klatovské porodnice, před níž stávala. Byla zničena a my jsme vloni oslovili Klatovskou nemocnici, aby nám byla nápomocna, našli jsme spřízněnou duši v podobě Václava Jakla, který oslovil vedení nemocnice a poskytli finance na renovaci. Vstřícné bylo i vedení města, které podpořilo finančně slavnostní akci k odhalení,“ řekl za spolek Přátelé české historie Ivan Rubáš.

Pietní akt ve Spáleném lese v Lubech.
Při pietním aktu ve Spáleném lese uctili lidé památku 73 popravených

Socha byla zcela poničena a tak byla nutná její renovace, o kterou se postarala sochařka Zuzana Kantová. Je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze a pochází z Klatovska. Ve svých dílech klade důraz na technické a technologické provedení. Jejich tématem se často stává element ženství. Příležitostně spolupracuje s klatovským spolkem Přátelé české historie, který mapuje a chrání drobné památky. „Plastiku Matka s dítětem převzala k restaurování v kusech včetně soklu, kdy se socha rozpadla zřejmě částí vlivem chybějící kovové konstrukce a částí mechanického působení. Pro dílo vytvořila stabilní konstrukci a dílo restaurovala včetně původní povrchové úpravy bronzovou patinou,“ uvedl Rubáš.

Existují tři exempláře sousoší Matka s dítětem. První bylo vytvořeno z bronzu pro město Plzeň v roce 1964. Zdobí Kopeckého sady mezi Měšťanskou besedou a konzervatoří. Druhý exemplář byl vytvořen o rok později a byl umístěn v centrální části klatovského nemocničního areálu, odkud byl zřejmě i z ideologických důvodů kvůli emigraci autora přesunut v roce 1970 před Hostašův okresní dětský dům pro sirotky, později dětské oddělení a porodnici. V roce 2018 umístila nemocnice jeho poškozené torzo do depozitu. Třetí exemplář vznikl v roce 1975 opět v bronzu v kanadském Ontariu.