Největší radost z výsledků prvního kola prezidentských voleb má v okrese Klatovy TOP 09, jejíž kandidát Karel Schwarzenberg tam získal 21,13 %hlasů. Je to o 33 hlasů více než jeho rival Miloš Zeman (SPOZ), kterého podpořilo na okrese Klatovy 21,05 % voličů.

„Jsme spokojeni, výsledky v Klatovech a v Sušici jsou dobré. Karel Schwarzenberg měl ve větších městech navrch a hlavně, překvapením byl potenciál u mladých lidí. Překvapující bylo třeba i vítězství Karla Schwarzenberga v Horské Kvildě," říká předseda regionální organizace TOP 09 Klatovsko-Domažlicko Martin Kříž.

Podle předsedy regionální organizace ODS Klatovsko Michala Šnebergra, volili lidé v historicky prvních volbách prezidenta ČR uvážlivě. „Volili osobnosti. Z výsledků je jasné, že si na postu hlavy státu přejí autoritu s mezinárodním profilem, člověka, který bude stejně jako jeho předchůdci Havel a Klaus uznávaný politik v Evropě i ve světě," dodal Šnebergr.

Špatný kandidát

Šnebergr se vyjádřil i k propadu kandidáta ODS Přemysla Sobotky, který nebodoval v žádném městě či obci okresu Klatovy.

„To, že neuspěl kandidát ODS, bylo podle mne způsobeno hlavně jeho výběrem." dodal předseda. Ten osobně vyzval voliče ODS k tomu, aby ve druhém kole voleb 25. a 26. ledna podpořili Karla Schwarzenberga.

V Horažďovicích, Dešenicích, Nezdicích na Šumavě a nebo v Týnci u voličů zvítězil Jiří Dienstbier.

Horažďovice jsou sociálně demokratickou baštou v okrese. Dokonce tam mají i sociálně demokratického starostu. Proto výsledek pro kandidáta ČSSD, který získal ve městě 21,69 % hlasů, nebyl pro okresní vedení této politické strany žádným překvapením. Sociální demokraté bodovali také v Chanovicích, Pačejově, Běšinech, Mochtíně, Nýrsku, Velkém Boru a na mnoha dalších místech. „Rozhodně výsledek Jiřího Dientsbiera nepovažujeme za fatální porážku sociální demokracie. Dientsbier je mladý člověk, může uspět třeba za pět deset let," říká předsedkyně OVV ČSSD Klatovy Eva Uldrychová.

„Svým voličům nyní doporučujeme, aby ve druhém kole podpořili kandidáta představujícího levici, tedy Miloše Zemana," dodala předsedkyně.

„Výsledek prvního kola volby prezidenta ČR je částečně překvapující. Zvítězil kandidát, který se sice hlásí k levicovému pojetí politiky, ale lze mu mnohé vytknout z období jeho aktivního politického působení. Jen s minimálním odstupem je druhý kandidát, který se sice tváří sociálně, ale podporuje asociální reformy jako jeden z představitelů současné vlády. Snad by bylo lepší, kdyby příležitost dostal méně minulostí zatížený Jiří Dienstbier. Většina z nás, členů KSČM, bude pravděpodobně ve druhém kole volit Miloše Zemana," sdělil předseda OV KSČM Klatovy Miroslav Kavij.