Akce byla pořádána v rámci Zdravého města Klatovy a pod dohledem policistů a městských strážníků se děti učily přecházet na přechodech pro chodce.
Policistka z preventivně informační skupiny a policisté z dopravního inspektorátu společně se strážníky městské policie doprovázeli žáky prvních tříd ze Základní školy v Tolstého ulici v Klatovech. Na třech procházkách se postupně žáci prvních tříd seznamovali s křižovatkami, dozvěděli se, kdy mohou bezpečně vstoupit na komunikaci a jaké jim hrozí nebezpečí při nesprávném přecházení.

Procházky byly vedeny ulicemi a křižovatkami, které jsou pro děti zvlášť nebezpečné. Trasa procházky vedla ulicemi Podhůrecká, ulicí Domažlická a křižovatkami v ulici Voříškova.

Policisté prvňáčky seznámili s riziky, jaká na ně čekají na přechodech pro chodce a místech pro přecházení v blízkosti školy. Upozornili je i na rizika spojená s pohybem na chodníku nebo na komunikaci a děti se dozvěděly i o tom, jak důležité jsou dopravní značky.

Od policistů děti dostali drobné dárečky, mezi nimi například reflexní pásky.

„Cílem těchto preventivních aktivit je přispívat k tomu, aby si všichni účastníci provozu, tedy chodci, řidiči motorových i nemotorových vozidel uvědomili, že se podílejí na bezpečnosti silničního provozu. Svým chováním a jednáním mohou ovlivnit i to, že dopravní nehodovost bude stále klesat, a tím se budou snižovat následky dopravních nehod. A to nejen materiální škody, ale i počty zraněných a usmrcených osob při těchto nehodách, tudíž i nezletilých chodců a dětí," informuje klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Jedním z partnerů akce bylo město Klatovy jako zřizovatel základních škol ve městě. „V rámci projektu Zdravé město se dnes uskutečnila první část akce „Bezpečná cesta do školy" ve spolupráci s Policií České republiky a Městskou policií Klatovy. Nejdříve policejní mluvčí Dana Ladmanová se svými kolegy zkontrolovala dětem jejich školní tašky, zda jsou vybaveny reflexními prvky, a vysvětlila jim, jak je důležité, aby při svých cestách byly hlavně pro řidiče dobře vidět. Tato akce se ještě uskuteční v během několika dní na ZŠ Klatovy, Čapkova ulice, kde již od příštího týdne začnou fungovat i společné hlídky rodičů a příslušníků Policie ČR a Městské policie Klatovy," sděluje koordinátorka projektu zdravé město z klatovské radnice Věra Schmidová.

Touto akcí se Město Klatovy připojilo zároveň i k 11. ročníku Evropského týdne mobility. „Město je členem sítě zdravých měst ČR. Záleží nám na bezpečnosti dětí. Tato akce nestála žádné finanční prostředky," doplňuje tajemník městského úřadu Klatovy Miroslav Šafařík.