V úterý, kdy bylo v oblasti 43 aktivistů, zadrželi a předvedli policisté na služebnu 20 lidí, další z prostoru pro těžbu vyvedli. Dnes se počet aktivistů zvýšil o dvě desítky.

„Jsme na místě a zasahujeme. Je tu 45 policistů, stejně jako v úterý,“ řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová. Kromě nich se v pěti těžebních lokalitách pohybuje zhruba 70 dřevařů, 61 aktivistů a strážci Národního parku Šumava (NPŠ). Policejní inspekce, která tam byla v úterý a podle aktivistů byla velmi užitečná, zatím nedorazila.

„Antikonfliktní tým nyní vyzývá lidi, aby opustili prostor těžby vyznačený červenou páskou. Dva lidi už policisté vyvedli, šli dobrovolně. Pokud ostatní nepřesvědčíme k opuštění lokality, budeme muset přikročit k použití donucovacích prostředků,“ uvedla mluvčí. Podle ní pobíhají neoprávněně mezi lesními dělníky desítky aktivistů, kteří jim znemožňují provádět práci. Osoby, které neuposlechnou výzev, předvedou policisté na obvodní oddělení do Kašperských Hor. Při opakovaném přestupku jim hrozí podle Ladmanové pokuty.

Soustředí se na jednu lokalitu

Většina, zhruba 30 aktivistů, se podle mluvčího blokády Mojmíra Vlašína soustředí na jednu lokalitu těžby. Zvolili tam také novou metodu ochrany stromu, která má prodloužit policejní zásah na několik hodin. Řetězy, jimiž se v úterý připoutali ke stromům, totiž policisté snadno přestřihli. „Dva lidé jsou spojeni řetězem, který je nově v silné ocelové trubce. Jde o zdržovací taktiku, pro policisty to bude komplikace. Nechceme, aby tu porazili ani jeden strom,“ řekl.

Podle policistů mají v trubkách i ruce. Takto podle Vlašína aktivisté chrání tři stromy, u dalšího je opásán samotný aktivista. Další čtyři lokality těžby brání menší skupinky.

„Zatím hledají způsob jak nás odstranit. Těžba na tomto místě dosud nezačala. Policisté už vyvedli celkem pět lidí,“ uvedl Vlašín. Podle něj ale roste agresivita dřevorubců, z nich jeden se prý vrhl na aktivistku obracečem klád. Asi je proti nám štvou, dodal. Podle Vlašína se policie snaží situaci řešit nekonfliktně.

Podpora mezinárodní organizace

Podporu aktivistům vyjádřila mezinárodní křesťanská ochranářská organizace A Rocha, která podle Vlašína bude sloužit mši za zachování divoké přírody na Šumavě a za blokádu. Vyzvala své členy, podobně jako ornitologická společnost, k podpoře blokády, dodal.

Policisté, kteří přijeli na základě oznámení správců parku, zasahují proto, že se aktivisté neoprávněně zdržují v místě označeném pro těžbu. Aktivisté namítají, že policie nepřistupuje stejně k nim a správě parku. Účastníci blokády totiž podali trestní oznámení, v němž tvrdí, že se dřevo těží nelegálně. Policie se věcí zabývá. Aktivisté si také stěžovali na zacházení policie, které podle nich neodpovídá jejich pokojnému protestu.

Podle Vlašína právě policejní zásah zřejmě přispěl k tomu, že se na místo vydalo dnes více lidí a další se chystají přijet. Připustil však, že pondělní události některé aktivisty odradily. Většina lidí, hodlá podle něj v blokádě dále pokračovat.

Dřevaři chtějí porazit 300 stromů

Dřevaři ve středu podle mluvčího parku Pavla Pechouška začali pracovat po 08:00. „Na místě je jich stejně jako v úterý, tedy 50 těžařů a zhruba 20 loupačů kmenů nastojato,“ dodal. Podobně jako v pondělí i v úterý chtějí porazit zhruba 300 stromů. Správa parku obehnala všechny lokality červenou páskou a tabulkami se zákazem vstupu nepovolaným osobám.

„To, že je na místě policie, je důkazem toho, že Šumava je na území právního státu, v němž rozhodují nezávislé soudy a ne lídři politických stran nebo ekologických aktivistů, jako jsou pánové Liška nebo Bláha. Náš postup je zcela podle zákona, což řekl jasně soud i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP),“ uvedl Pechoušek.

Aktivisté prosazují, aby se v lokalitě, jež byla dříve bezzásahovou zónou, napadené stromy nekácely. Tvrdí, že park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle ředitele Jana Stráského i ČIŽP nejsou třeba. Park označil ke kácení zhruba 4000 stromů. Podle správců parku je stromy nutné sanovat do 15 dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje až desetinásobek dalších stromů.