Na tísňovou linku se ve čtvrtek krátce před 22. hodinou obrátila padesátiletá žena, která se ztratila v hlubokém lesním porostu v blízkosti českoněmeckých hranic na Železnorudsku. Němečtí a čeští policisté okamžitě začali po ženě pátrat. "Na místo byly vyslány policejní hlídky, dále policejní psovod se služebním psem, byl přivolán i policejní vrtulník a do pátrání se zapojili i členové horské služby a záchranářský kynolog. Průzkum probíhal na naší i na německé straně. Němečtí kolegové vyslali do terénu své hlídky včetně dronu s thermovizí. Jelikož se žena nacházela v nepřístupném terénu, nebylo možno ji přesně lokalizovat. Zásadní roli pro včasné vypátrání ztracené ženy sehrála policistka z obvodního oddělení v Železné Rudě. Policistka byla s ženou v telefonickém kontaktu a dle popisu místa dokázala díky místní znalosti přesně určit pravděpodobnou lokalitu," uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Získané informace okamžitě předala policistka operačnímu důstojníkovi, který všechny hlídky nasměroval na určené místo. Asi dvacet minut před jednou hodinou ranní ženu lokalizoval vrtulník s thermovizí na území Německa směrem za Fedinandovo údolí. Jelikož nebylo možno v dané oblasti přistát, určila osádka vrtulníku souřadnice, které předala kolegům. V uvedenou dobu žena již neměla dostupný mobilní telefon. Vzhledem k velkému množství popadaných stromů se policisté k ženě dostali zhruba po tři čtvrtě hodině od lokalizace vrtulníkem. Němečtí policisté ženu převezli následně k lékařskému vyšetření.

"Poděkování patří především policistce z obvodního oddělení v Železné Rudě, která podle popisu poznala místo, kde se ztracená žena nacházela a mohla být pátrací akce uskutečněna s dobrým koncem. Apelujeme na turisty, kteří se pohybují v horském a členitém terénu: pokud se pohybujete na neznámých místech – vždy doporučujeme mít řádně nabitý mobilní telefon pro případ nouze a pomoci," dodala Ladmanová.