Podle informací Deníku policie zadržela 19letého studenta z Plzně a muže z Chrástu. „Oba muže policisté v pondělí vyslechli,“ potvrdila mluvčí plzeňské policie Hana Jehlíková s tím, že žádné další podrobnosti k případu zatím není možné zveřejnit.

Deníku se ozvala matka zadrženého mladíka, které policisté oznámili zadržení jejího syna v neděli kolem 21. hodiny večer. „Kolem půl jedenácté jsem to už nevydržela a rozjela jsem se na policejní služebnu do Perlové ulice. Syna mi přivedli ukázat v poutech,“ řekla žena s tím, že mladík měl údajně jednoho z těžkooděnců napadnout. On však tvrdí, že nic neudělal.

Na náměstí Republiky zamířily desítky fanoušků v neděli hned po zápase s Olomoucí. S křikem Chceme nový stadion! a s transparenty namířenými proti radním, obsadili tribunu postavenou pro divadelní představení Revizor, kde hlasitě protestovali. Nenechali se odradit ani výzvami divadelníků, kteří se právě chystali na zkoušku, aby z jejich tribuny slezli. „Vůbec se nehodlali bavit. Stáli tam a řvali, pak zpívali českou hymnu,“ potvrdil režisér Vilém Dubnička.

Tvrdí, že fanoušci určitě nepřišli na náměstí nic ničit. „Chtěli vyprovokovat policii, nejspíš být v novinách. Jinak to nechápu, museli přece vědět, že na radnici v neděli večer nikdo není,“ podotýká Dubnička.

Policie pak poslala před radnici pořádkovou jednotku. Fanoušci tvrdí, že těžkooděnci byli brutální a zaútočili, aniž by lidi předem varovali. „Velitel zásahu ani nedokázal zapnout megafon. Párkrát čímsi pípl a pak dal pokyn k útoku,“ prohlásil jeden z fanoušků, jehož jméno redakce zná. Podobně se vyjadřuje i Jitka L., která byla na náměstí. „Kromě protestů nikdo nic špatného nedělal. Přesto vytáhli obušky. A bez varování, skutečně žádné nepadlo,“ řekla. Na velitele zásahu chce podat trestní oznámení, protože jí měl sprostě odseknout, když jej upozornila na to, že obuškem dostalo i jedno z jejích dětí. Sama odešla z náměstí s rozbitými brýlemi.

Policejní mluvčí Martina Kohoutová tvrdí, že výzva k opuštění tribuny padla. „Donucovací prostředky jako hmaty, chvaty, údery a slzný plyn byly použity jen proti těm, kteří z tribuny po výzvě neslezli,“ prohlásila Kohoutová. Rovněž režisér Dubnička nepovažuje policejní zásah za brutální. „To je nesmysl, byl to mírný zásah,“ podotkl Dubnička.

Technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) uvedl, že byl už na zápase s Viktorkou ve Štrucových sadech, kde fanoušci rovněž roztáhli transparenty proti radnici. „Náhodou jsem pak projížděl kolem radnice i v době večerního incidentu,“ řek Rund. Je přesvědčen o tom, že fanoušci 'zvolili špatný komunikační prostředek'. „S vedením Viktorky naopak komunikujeme velmi dobře,“ prohlásil Rund.

Tvrdí, že problém, se kterým přišla Viktorka kvůli zápasu Evropské ligy, pro níž plzeňský stadion nevyhovovuje, radnice vyřešit nemohla. „Za tři neděle to prostě nešlo. Fanoušci si musí uvědomit, že operujeme s veřejnými penězi a nemůžeme je vydávat bez dodržování pravidel,“ konstatoval Rund. Stadion ve Štruncových sadech už mohl být podle něj dávno rekonstruován, kdyby se prý město 2,5 roku nezabývalo nesmyslným projektem výstavby nového stadionu na Borských polích spojených s akvaparkem, lyžařskou dráhou, hotelem a dalšími atrakcemi. „Scházeli jsme se s Miroslavem Křížem, který vystupoval za Viktorii a dlouho řešili nesmyslný projekt, čímž jsme jen ztráceli čas,“ prohlásil Rund.

Město dalo nakonec od stavby ruce pryč a přišlo s návrhem předělat stadion ve Štruncových sadech. Jenže ani k této akci se nestaví vedení města jednotně. Rundův návrh na možnosti financování totiž stáhl z červnového jednání zastupitelů primátor Pavel Rödl (ODS). „Udělal jsem to právě proto, že o stadion stojím. Způsob financování, kdy by stadion stál město třicet let po třiceti milionech se mi zdá být pro město značně nevýhodný a je nutno vymyslet jiné řešení. Rád se do toho s majiteli Viktorky pustím,“ řekl v pondělí primátor.

Rund navrhoval zastupitelům financovat rekonstrukci buď formou tzv. PPP projektu, kdy by se spojily veřejné a soukromé peníze, nebo úvěrem, který by si pro tento účel vzala radnice na sebe.

Radní města pro sport a školství Petra Kacovská (ODS) v pondělí nezvedala telefon a její asistent vzkázal, že je schopen vypracovat odpovědi na písemné otázky.

Videa fanoušků z policejního zákroku