Podle odboru životního prostředí klatovské radnice však minulý týden pokácený javor zdravý rozhodně nebyl a kvůli bezpečnosti chodců pokácen být musel.
Stěžovat na postup města si přišla Klatovanka i s fotografiemi pokáceného stromu. „Byl to zdravý strom, který mohli prořezat a mohl tam zůstat. Mně osobně to vadí, nejsem k tomu lhostejná a vadí to více lidem. Tohle byl strom, který nic nestál a produkoval kyslík, teď se nemají ani ptáci kde usadit. Sice tam zasadí nějaký nový strom, ale ten stejně zničí vandalové,“ postěžovala si Holešová. „Jsou to vyhozené peníze. Platí se za průzkum, jestli je strom nemocný, nebo není a přitom zdravý selský rozum říká, že to byl naprosto zdravý strom, což je vidět i na fotkách,“ dodala žena.
Poražený javor Holešová vyfotografovala v místě řezu, kde byl strom skutečně zdravý. Přesto byl podle vedoucího odboru životního prostředí klatovské radnice Libora Hoška napadený hnilobou a dokonce nebezpečný kolemjdoucím. „Šlo o hnilobu v pokročilém stadiu, kdy hrozilo vlivem zatížení mokrým sněhem nebo vlivem silnějšího větru reálné nebezpečí rozlomení kosterních větví. Vzhledem k tomu, že jde o volně přístupný pozemek, hrozilo reálné nebezpečí, že by mohlo dojít k poškození zdraví i života osob pohybujících se v dosahu stromu. Vizuálně sice strom vypadal jako zdravý i argumentace, že na pařezu je strom zdravý a bez hniloby je samozřejmě pravdivá, ale rozlomení hrozilo v místě větvení koruny,“ vysvětlil Hošek s tím, že místo poraženého stromu bude vysazen nový.
Inventarizaci stromů na pozemcích města, kterou pro město zpracovává specializovaná společnost SAFE Trees a výsledky jsou volně dostupné na webových stránkách www.stromypodkontrolou.cz, stejně jako například velká část stromů podél silnic na pozemcích státu, kraje i dalších měst a obcí. „Je tam základní popis stromů se základními kroky údržby. Pro Klatovy se v současnosti ještě dokončuje inventarizace části stromů u Drnového potoka, což by mělo být hotové do konce letošního roku. V rámci inventarizace máme k dispozici podklady ke každému stromu, kdy se hodnotí jeho fyziologické stáří, perspektiva, vitalita, stabilita a zdravotní stav,“ vysvětlil Hošek.
Pokud je strom kvůli špatnému stavu nutné pokácet, musí o to majitel, v tomto případě město, požádat na příslušném odboru životního prostředí, který rozhoduje ve správním řízení. „Není to tak, že si někdo vzpomene a řekne, tenhle strom poražte. To nejde, musí na to být povolení, občanská sdružení i lidé se proti rozhodnutí mohou odvolávat,“ vysvětlil klatovský místostarosta Václav Chroust.
Příklad správního řízení o pokácení stromu: V případě pokáceného javoru v Zahradní ulici podalo 26. 10. 2017 město Klatovy, jako vlastník pozemku, žádost Městskému úřadu Klatovy – odboru životního prostředí o povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les podle §8, zákona č. 114/1992 Sb. – o ochraně přírody a krajiny. Dne 30. 10. 2017 Městský úřad Klatovy zahájil správní řízení ve věci oznámením a obesláním účastníků. Dne 24. 11. 2017 bylo vydáno rozhodnutí ve věci, které nabylo právní moci 9. 12. 2017 a tím se stalo vykonatelným. „Při vyřizování žádosti o kácení stromů se posuzuje faktický důvod žádosti, podkladem pro rozhodování jsou odklady zpracované inventarizace stromů a posouzení skutečného stavu stromu. K žádosti je dokládána i fotodokumentace, která je součástí spisu,“doplnil vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Klatovy Libor Hošek.