Od 1. ledna letošního roku totiž přestala fungovat lékařská pohotovost v Nýrsku. Pokud nyní potřebují obyvatelé Nýrska a okolních měst a obcí lékaře mimo běžné ordinační hodiny, musejí navštívit pohotovost v Klatovech.

„Důvody zrušení služby první pomoci jsou legislativní. Na pohotovosti sloužili totiž praktičtí lékaři v rámci záchranné služby, pro kterou ovšem neměli potřebnou specializaci urgentní medicína. Rovněž problematické bylo zasahování praktických lékařů pro dospělé u případů pediatrických pacientů a obráceně,“ vysvětlil starosta Nýrska Miloslav Rubáš. „Lékaři s námi neprodloužili smlouvu, oficiálně napsali, že jako obvodní lékaři pro záchrannou službu nemají kvalifikaci,“ potvrdil důvody lékařů ředitel ZZS Plzeňského kraje Ivo Rada.

„Dostupnost lékaře se podstatně zhoršila. Pohotovost tady fungovala sice jen do 22 hodin, jenže lékaři mají do 12 hodin, pouze dva slouží jedno odpoledne v týdnu. „Teď se nám rozbilo auto a dostat se o víkendu, kdy nejezdí autobusy, do Klatov, je poměrně problematické, na nádraží to máme dva kilometry. A dobrá třetina, hlavně starších obyvatel auto také nemá,“ popsala situaci Květuše Jandová z Nýrska. „Já sama pohotovost téměř nevyužívám, vlastně jsem si skoro nevšimla, že ji zrušili. Jenže pokud bych ji potřebovala, tak by mi samozřejmě vadilo, že musím až do Klatov,“ souhlasila další obyvatelka Nýrska Miroslava Gaislerová.

Podobně jsou na tom nyní i obyvatelé okolních měst a obcí, které na pohotovost v Nýrsku přispívaly. Do Klatov tak musí nyní jezdit lidé i ze Železné Rudy, Strážova, Dešenic nebo Chudenína.

Město se ovšem s ukončením lékařské pohotovosti smířit nechce. „Budeme určitě usilovat o obnovení pohotovosti, řešení hledáme,“ uvedl Rubáš. „My jsme ochotni smlouvy prodloužit, máme zájem zachovat tuto službu i nadále,“ souhlasil Rada. V Nýrsku zůstalo zachováno výjezdní místo ZZS, které funguje nepřetržitě, sanitní vůz je obsazen řidičem a zdravotní sestrou.