Ukázkami své úrody se pochlubili nejen místní, ale také obyvatelé Miletic, Soustova, Libkova a dalších okolních obcí. Letošní ročník měl motto „zelí a zelné výrobky“, a tak víc než 250 návštěvníků mělo možnost u stolů v rohu pod jevištěm ochutnat zelné placičky několika druhů, zelí nakládané také na několik způsobů a nechyběly ani (jako ostatně každý rok) sladkosti v podobě plněného řezu anebo ukázky vánočního cukroví – to všechno samozřejmě k okamžité konzumaci. A jen málokdo odolal.

Výstava má také doprovodné akce, letos učila nejen malé návštěvníky Jarmila Javorská z Domu dětí a mládeže Klatovy ubrouskovou techniku „decoupage“.
„Tady zkoušíme potisknout hlavně květináče. Není to zase tak složité, květináč nabarvíme, potřeme lepidlem a přiložíme potištěný ubrousek, ze kterého jsme odstranili dvě spodní vrstvy. Potom už jenom zlehka potřeme ubrousek lepidlem a je hotovo,“ vysvětlila Javorská.

Ze soustředěné práce se nedala vyrušit Kateřina Soukupová z Klatov, která už svůj květináč dokončovala, Sabina Černá z Dlažova ten svůj začala natírat lepidlem.

Na druhé straně sálu se také pracovalo – Olga Šmídová z diakonie Českobratrské církve evangelické učila děti voskovou batiku. Obrázky voskem kreslily děti na plátěné pytlíky na přezůvky.

„Těm menším pomáhají maminky a všechny to baví,“ zhodnotila Šmídová činnost u stolu zaplněného kelímky s barvami.

„Ještě na jaře jsme váhali, jestli výstavu budeme dělat,“ řekl starosta Dlažova Petr Kodeš, když se na chvíli uvolnil od pánve, kde jako každý rok připravoval chutné bramboráky, a dodal: „Potom jsme ale sedli a rozhodli se, že těch pár dní volna na přípravu obětujeme. Hlavně členky kulturní komise, ty mají na celé akci největší zásluhy a patří jim za to velké poděkování.“

Zdeněk Huspek