Městem s nejlepšími podmínkami pro podnikání v Plzeňském kraji jsou Klatovy. Rozhodli o tom podnikatelé, radní a další hospodářské subjekty, kteří se vyjadřovali v projektu Město pro byznys vyhlášeném týdeníkem Ekonom.


Do projektu bylo zařazeno 206 měst s rozšířenou působností. Města byla hodnocena na základě 50 kritérií rozdělených do šesti oblastí. Žebříček zahrnuje podporu podnikání ze strany regionálních správ, porovnává podnikatelské prostředí, situaci na pracovním trhu, atraktivitu lokality, cenové podmínky dané oblasti a výsledky výzkumu na radnicích a mezi podnikateli. „V případě vítězného města se podnikatelé shodli s celkovým žebříčkem. Průzkum ukázal, že klatovští podnikatelé jsou spokojeni zejména s lokalitou, podnikatelským prostředím a pracovními silami. Podobná situace nastala i v případě nejmenšího sledovaného města v Plzeňském kraji, Blovic, pro které je třetí pozice skvělým úspěchem,“ zhodnotil celkové pořadí Jan Herzmann, generální ředitel společnosti Factum Invenio, která provedla výzkum mezi podnikateli.


„Vítězství mě mile překvapilo, je to pro mne zadostiučinění a zároveň i ocenění práce zastupitelstva a rady,“ uvedl místostarosta Klatov Jan Vrána. Podle jeho slov hlavními důvody, proč Klatovy soutěž vyhrály, je zejména nově zbudovaná průmyslová zóna pod Borem a její rychlý rozvoj i obsazení. „Myslím, že dalším neméně podstatným důvodem je i tolik kritizovaná akce Klatovy – čisté město. Vyřešená vodohospodářská infrastruktura souvisí s rozvojem bytové výstavby a dalšími záležitostmi,“ upřesnil Vrána.


Jedním z důvodů, proč podnikatelé vyhledávají ke svému zabydlení město pod Černou věží, je paradoxně i skutečnost, že v Klatovech jsou jedny z nejnižších platů v Plzeňském kraji. Naopak kladně byla mezi podnikateli hodnocena situace na pracovním trhu, protože Klatovy nepatří k místům, kde by byla vysoká nezaměstnanost.


Jsou podle vašeho názoru Klatovy opravdu podnikatelským rájem? Napište do diskuze.