Opravy začaly v květnu a potrvají až do příštího roku. Celkové náklady dosáhnou 36 milionů korun, v letošním roce bude proinvestováno necelých 30 milionů korun. „Kompletně bude opravena střecha, vyměněna okna a dveře čili výplně všech venkovních otvorů. Veškeré stávající budou vyměněny za nové, hliníkové, a to včetně světlíku nad atriem,“ sdělil místostarosta Klatov Václav Chroust.

Budova se dočká kompletního zateplení, na fasádě budou opraveny a zatepleny i fasádní L profily, které následně pracovníci obloží replikou původního obkladu. „Práce jsou s ohledem na charakter budovy organizovány tak, aby vnější vzhled zůstal zachován,“ dodal Chroust.

Klatované už po opravě kulturního domu dlouho volali, někteří se až styděli. „Družba si určitě obnovu zaslouží. Vždyť její vzhled připomíná komunismus. Na vesnicích kulturáky lidé opravují, jsou krásné a moderní a tady máme v podstatě památku, a to jsme okresní město. Tak snad konečně budeme moci být také pyšní,“ řekl Deníku Richard Uhlík. Podobný názor mají i další Klatované.

Radost z opravy má i ředitel Městského kulturního střediska Klatovy Karel Kotěšovec. „Oprava už je potřeba. Už nám mnohdy dovnitř zatékalo, když byl větší déšť. A to i na balkon. Jsme rádi, že se s opravou už začalo. Otevřen je nyní jen hlavní vchod od 9 do 13 hodin, kde je předprodej,“ uvedl Kotěšovec.

Letos se kromě kulturního domu proměňuje i divadlo, které se rovněž dočká nového pláště.