Originální účesy, stylové ošacení, třesoucí se ruce, nervozita, ale i úsměvy a radost. To vše bylo součástí desátého ročníku kadeřnické soutěže Glamour – Kouzlo krásy, kterou pořádá Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Sušici. Tentokrát bylo tématem tango.

„Úkolem soutěžního týmu, kde jsou vždy dva soutěžící a model s modelkou, je připravit originální dámský a pánský účes. Čas ke zhotovení účesů párů je 90 minut. Pár musí být předem oblečen a nalíčen," informovala jedna z organizátorek, Pavla Skýpalová ze SOŠ a SOU Sušice.

Letošního jubilejního ročníku se zúčastnilo 12 týmů z celé republiky – z Domažlic, Stoda, Strakonic, Plzně, Kadaně, Českých Budějovic, Dačic, Lanškrouna a nechyběli ani zástupci sušické školy.

Na celou práci soutěžících dohlížela odborná porota, ve které zasedl i Jakub Syllte, který je mimo jiného předsedou soutěže Koruna kreativity. „Soutěž je zajímavá a pestrá. Tím, že jsem sám závodně tančil, inklinuji hodně k tématu. Jsem zvědavý na výsledky a image, až se modelky ukáží v pravém světle. Hodnocení je složité. Určitě jde o originalitu, hodně udělá čistota, provedení a technika, kterou soutěžící používají. Záleží také na sympatiích a reprezentaci samotných modelů," řekl Syllte.

Jeho kolegou v porotě byl také Pavel Filandr – přední český kadeřník, vizážista, stylista a představitel vlastní fashion kolekce. Líbil se mu nápad soutěže, to, že nešlo o standardní soutěž, ale o soutěž v páru. „Docela mě překvapil pánský střih. Budoucí kadeřníci si s ním dali práci, stříhali nůžkami a nevzali jen mašinku. Co se týká nápaditosti u dámských účesů, tam pro mě je rozhodující originalita. Pokud je téma soutěže tango, když si to představí každý sám, první, co ho napadne, je drdol a červená barva. Jelikož i líčím, tak se dívám, jestli mají modelky nalepené řasy, jak jsou nalíčené, zda mají výrazné oči a pusy. Čekal bych více originality. Jsem spíše nový vítr a chtěl bych bořit mýty, například s drdolem," uvedl Filandr.

Výsledky a ohlasy

Každý tým si nechal na své práci záležet, někteří pracovali až do poslední chvíle. Hodnocení pak bylo napínavé. První místo si odvezlo Střední odborné učiliště Domažlice – místo poskytovaného vzdělávání Stod, druhé místo Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola řemesel a služeb Strakonice a třetí příčku obsadila Střední škola technická a obchodní Dačice.

Vítězové byli ze svého úspěchu nadšeni. „Inspirovala jsem se v časopise. Připravovala jsem se od začátku září. Zkoušela jsem více účesů, než jsem vybrala ten, který se nejvíce líbil, a ten jsem pak trénovala stále dokola. Doba na jeho vytvoření stačila, ale byla jsem nervózní. Z vítězství mám velkou radost, i když jsem to nečekala," řekla Andrea Váňová, která tvořila dámský účes.

„S účesem mi poradila paní mistrová a také jsem hledala inspiraci v časopisech," uvedla Petra Halamková, která měla na starost pánský účes.

Modely jim byli Romana Plačková a Josef Kondor. „Sedět modelem jsem musela asi měsíc. Těch 90 minut se dá vydržet, ale vlásenky docela bolí. Na soutěži se mi líbilo, bylo to fajn. Kdybych nemusela mít nalepené řasy, tak bych tak šla i na ples," přiznala Plačková.

Nestěžoval si ani Kondor. „Pro mě to bylo úplně něco nového. Rozhodně to byl zážitek. Běžně bych ale u kadeřníka takhle sedět nevydržel," sdělil model.
Porota udělila také cenu za nejlepší pánský střih, kterou získala Soukromá Střední a Jazyková škola s právem jazykové zkoušky České Budějovice. Cenu za image získala Integrovaná střední škola živnostenská Plzeň.