„Naše výstava se mohla pochlubit tím, že jsme zde opravdu ukázali to nejlepší z chovu tohoto druhu ptactva na Klatovsku. Všech téměř dvě stě ptáků patří členům naší organizace a pochlubit jsme se tak mohli ptactvem z Afriky, Austrálie a Jižní Ameriky, přičemž právě papoušci z Afriky a Jižní Ameriky měli největší zastoupení," informuje předseda Klubu chovatelů exotického ptactva Klatovy Antonín Korec.
Kakaduové byli na chovatelské výstavě novinkou. Dalším zpestřením byly i ukázky výcviku a letu papoušků, ale i expozice poloopiček gekončíků. I ty byly na výstavě poprvé.
Klub chovatelů exotického ptactva v Klatovech působí ve městě samostatně jako občanské sdružení dva roky. Předtím působil od roku 1969 až do roku 2012 pod Českým svazem chovatelů v Klatovech. Klub dnes eviduje zhruba 15 členů a věkový průměr nadšenců pro tento druh koníčku je kolem 45 let.
„Mladé lidi to neláká. Je to přeci jen práce se živým tvorem, kterému musíte dát jíst, pít, uklízet mu klec nebo voliéru. Od té doby, co se věnujeme tomuto druhu zábavy, jsme neměli společnou dovolenou. Vždycky někdo musí doma zůstat a postarat se," říká Korec.
Mezi chovateli nechyběl na výstavě ani Petr Šperl z Klatov, který se zde pochlubil například papouškem konžským. „Já se chovatelství věnuji už pár let. Mám ho v genech, protože ptáky u nás choval už můj dědeček, kterého ale nepamatuji. Chovat ptáky není žádná levná záležitost, stejně jako při sbírání známek nebo u jiného hobby," podotýká chovatel.
Více si přečtete v pondělním Klatovském deníku 11. 11. 2013