V pátek se podařilo ustanovit nový český rekord ve velkých formacích čítající 41 současně se držících parašutistů. Byl tak překonán rekord z roku 2017, kdy se na klatovském nebi v jeden okamžik drželo 40 parašutistů.

„Pod taktovkou jednoho z nejlepších koučů na světě Peta Alluma se během čtvrtečních tréninkových skoků podařilo vybrat to nejlepší z padesáti sedmi parašutistů, kteří nakonec do Klatov dorazili. V pátek vzlétla tři letadla Skyvan SC-7 do výšky 4 800 metrů hned šestkrát. Pokus o dosažení prozatimního čtyřiačtyřicetihlavého rekordu se bohužel nepovedl. Strategické rozhodnutí zredukovat počet účastníků na 41 parašutistů nakonec napomohlo dosáhnout kýženého cíle ustanovit nový český rekord. Dva sobotní pokusy skončily bohužel neúspěchem, byť chybělo velmi málo. Chtěl bych ale všem upřímně poděkovat, jsem hrdý na všechny, kteří se zúčastnili,“ uvedl Ladislav Lála, který akci organizoval.

Plány ale na klatovském letišti byly jiné, chtěli původně dosáhnout hranice 50 parašutistů. „Bohužel nám tentokrát úplně nepřálo počasí. Zlepšení mezi jednotlivými seskoky bylo značné, a nakonec scházelo strašně málo. Český sportovní parašutismus to v posledních letech nemá úplně jednoduché. Kromě Mostu, Klatov a Prostějova se nejen velké sestavy v podstatě nemají kde skákat. Nejsou letadla, není podpora ze strany státu, komerční provozovatelé se primárně orientují na levné tandemové seskoky. Lidé mají množství zájmů a nechtějí trávit tolik volného času na letištích. Zkušených parašutistů ubývá a nových třeba i díky větrným tunelům tolik nepřichází. V neposlední řadě jsme se i tentokrát potýkali s přístupem některých parašutistů, když do Klatov z nejrůznějších důvodů nedorazilo 15 z původně závazně přihlášených. Byl jsem u posledních dvou českých rekordů a byla to skvělá zkušenost. Doufám, že teď pomyslnou štafetu někdo převezme a posune hranici o kus dál,“ přál by si Lála.

DRUHÝ REKORD

Na závěr akce m2 50way 2019 byl ustanoven i nový český sekvenční rekord. Šestnáctičlenná formace dokázala během volného pádu provést pět změn. Nejlepší čeští parašutisté tak zaznamenali hned dva rekordy během dvou dní.