V Dešenicích předal starosta Jan Rejfek maskám pomyslný klíč od městyse a dal svolení k všeobecnému veselí.
Masky pak obešly celou obec, kde na ně už místní čekali s pamlsky i lahvemi alkoholu.
„Z otravy strach nemáme, věřím, že slivovice není nijak pančovaná," smála se maska kovboje. „V Dešenicích mají masopusty tradici už snad dvacet let. Lidé si na akci zvykli a vždycky se na průvod těší. Stěžovat si nemůžeme ani na počet masek," dodal starosta. Masopust v Dešenicích organizují dobrovolní hasiči s klubem žen pro radost. Ženy ale letos sklátila chřipka, a tak se průvodu nemohly zúčastnit.
Každý rok se mají lidé na co těšit. Letos byl středem pozornosti papež i se svým papa mobilem, který řídil Usáma bin Ládin.
Podruhé se konal masopust v Železné Rudě. Letos se do průvodu zapojily zhruba tři desítky lidí včetně masek. V čele průvodu jelo koňské spřežení s kočárem, které vezlo převážně malé děti.
„Hezké na průvodu centrem města bylo, že si ho fotografovali a natáčeli turisté a někteří místní občané, kteří například odhazovali sníh pro zaparkování automobilu, se k průvodu spontánně přidali," říká divák Filip Brož ze Železné Rudy.
Během průvodu musela městská policie několikrát řídit a usměrnit dopravu pro jeho průchod. Během průvodu hrála kapela OBŠUKA (OBlíbená ŠUmavská KApela).

Podívejte se na fotogalerii ze Železné Rudy