„Oblast Plzeňského kraje pořádá dvakrát ročně, na jaře a na podzim, srazy celého kraje, takže jsme naše oslavy spojili s krajským srazem. Připravili jsme různé trasy, od šesti do dvaceti kilometrů. Už jsme tu měli asi tři sta padesát lidí, třeba i z Mariánských Lázní, z Plzně, z Tachova, takže opravdu z celého Plzeňského kraje, dokonce i z Karlovarského kraje," pochvalovala si necelou hodinu po začátku akce předsedkyně sušického odboru KČT Alena Švarcová.

KČT Sušice Odbor Klubu českých turistů Sušice byl založen 27. června 1890 jako šestý v Čechách a jako první na území dnešního Plzeňského kraje. Sušičtí turisté například ve spolupráci s pražskými vybudovali chatu s rozhlednou na Svatoboru, zásluhou sušických turistů je i stavba Klostermannovy chaty na Modravě a turistické chaty v Prášilech, sušičtí turisté se podíleli i na obnově prášilské chaty po roce 1989.  zdroj: KČT

Sušický odbor KČT má v současnosti 178 členů. „V Plzeňském kraji jsme počtem členů asi třetí největší odbor. Chodíme na vycházky, máme mezi sebou i značkaře, kteří značí trasy a udržují značení. Pořádáme i různé zájezdy, jednodenní až týdenní, pěšky i na kolech. Bohužel průměrný věk našich členů není moc nízký, počítám to tak jednou za dva za tři roky roky a stále to vychází kolem šedesáti dvou let," popsala sušický turistický klub Švarcová.

Vracejí se

Na rozdíl od řady jiných spolků a klubů turistů ovšem až tolik neubývá, věkový průměr byl poměrně vysoký i třeba před dvaceti lety. „Není to jen v poslední době. Většinou vnoučata chodí s prarodiči, když je jim deset dvanáct let, tak přestanou, ale třeba ve čtyřiceti se opět vrátí a tak to bylo i dříve. Spousta lidí, když se řekne Klub českých turistů, vidí klub důchodců, ale to zase úplně až tak pravda není. A navíc nachodíme určitě více kilometrů, než leckdo mladší," smála se Švarcová.

Mezi aktivity sušických turistů patří i pořádání už zavedených pochodů. „Pravidelně pořádáme 1. května výstup na sedlo u Albrechtic, kde je nyní i rozhledna. Letos už to bude 27. ročník. Každoročně pořádáme také pochod Odysea soudního sluhy v okolí Kašperských Hor," vyjmenovala Švarcová.

David Kojan