Stejně tak tomu bylo i v Horažďovicích, kde se v sobotu na zámku konal svatomartinský jarmark. Návštěvníci měli možnost ochutnat zabijačkové dobroty, mladá vína, svatomartinské pivo, svatomartinské pečené husy a mnoho dalšího. Na zámek odpoledne zavítal také sv. Martin na koni, jenž jel také v čele lampionového průvodu, který prošel městem v podvečer. „Je to hezká tradice a s dětmi rádi chodíme na lampionový průvod. Snažíme se dodržovat většinu tradic, takže i na neděli plánujeme upéct svatomartinskou husu. Podle mě jsou tradice od toho, aby se dodržovaly," řekla Deníku jedna z účastnic průvodu v Horažďovicích Renata Zahálská.

Svatomartinské tradice se snaží dodržovat také Klub přátel Klatovska, který už potřetí pořádal na Hůrce v Klatovech lampionový průvod přímo na svátek sv. Martina. „Akci pořádáme ve spolupráci s Římskokatolickou farností Klatovy a dalo by se říci, že už je to tradice. Svátek sv. Martina byl u našich předků spojen s nošením světla, čili luceren, později lampiónů. Tento rituál představoval světcovo odhodlání bojovat s temnotou a pro lidi měl význam soupeření s přicházející zimou," vysvětlil význam akce předseda Klubu přátel Klatovska Martin Kříž.

Na Hůrce hořel oheň, kde si mohli lidé před odchodem opéct vuřty nebo zapálit lampion. Všichni si tam také připomněli legendu o sv. Martinu a zazpívali koledu.
I přes deštivé a chladné počasí přišlo na průvod několik desítek lidí. „Chodíme sem každý rok. Dnes je tedy ošklivé počasí, ale děti si to nechtěly nechat ujít, tak jsme šli. Tak snad to neodmarodíme," sdělila Petra Toušová z Klatov.