Rozdal několik rad a bonmotů, opravil starostu, pochutnal si na dobrém obědě a potěšil stovky svých příznivců. Tak by se dal ve stručnosti shrnout čtvrteční více než dvouhodinový pobyt prezidenta Miloše Zemana v Klatovech.

Návštěvu Klatov odstartoval Zeman na tamní radnici, kde se setkal s představiteli města. A hned na začátku pobavil celý sál, když opravil klatovského starostu Rudolfa Salvetra, jenž mu řekl, že město bylo založeno v roce 1260 Přemyslem Otakarem II. „Omyl, pane starosto, nebylo založeno, ale povýšeno na královské město," prohlásil za smíchu přihlížejících prezident, který poté „vyčinil" starostovi, který vše bral s úsměvem, ještě jednou. Když se dozvěděl, že nedostane kytici klatovských karafiátů, neboť ještě nekvetou, řekl, že město by je mělo mít ve sklenících. Poté za zavřenými dveřmi probral s přítomnými různá témata a na závěr se podepsal do pamětní knihy, dekoroval prapor města Pamětní stuhou prezidenta republiky a z rukou starosty převzal dar. „Všichni chtěli vědět, co vám dáme, ale neprozradili jsme to, neboť dar má být překvapení," řekl Salvetr, jenž hlavě státu předal plastiku od Gustava Fifky, na níž je pasáček vepřů a která znázorňuje podzim na Vysočině. „Už jsem dostal hodně darů, ale takový ještě ne," okomentoval to prezident.

Z radnice se Miloš Zeman přesunul do hotelu Rozvoj, kde na pozvání hejtmana Plzeňského kraje absolvoval pracovní oběd se starosty i dalšími politiky. Na bramborové polévce z čerstvé zeleniny s celými hříbky a telecí svíčkové si s ním pochutnali starostové Klatov, Sušice, Železné Rudy, Švihova a další, na setkání překvapivě dorazil i ministr vnitra a bývalý krajský hejtman Milan Chovanec.

Návštěvu Klatov zakončil prezident na náměstí, kam si ho přišla poslechnout zhruba pětistovka lidí.

Celou reportáž si přečtete v pátečním Klatovském deníku.