Na hrad Švihov se v neděli opět vrátila Popelka a ne jen jedna, byly jich tam desítky. Město Švihov tam pořádalo zahájení turistické sezony, jehož součástí byl Popelčin ples na hradě.

„Rozhodli jsme se udělat zahájení sezony současně s mikroregionem Běleč, na které jsme získali příspěvek od Plzeňského kraje prostřednictvím Místní akční skupiny Pošumaví. Letos pořádáme zahájení poprvé, tak to děláme tak trochu nesměle, ne tak velkolepě jako v Klatovech. Přesto si myslím, že Popelčin ples byl dobrý nápad. Hrad Švihov je s filmem Tři oříšky pro Popelku svázaný. Jde o nejúspěšnější pohádku, kterou kdy česká kinematografie natočila, tak se k jejímu odkazu chceme hrdě hlásit a věřím, že letošní první Popelčin ples nebude zároveň posledním," řekl Deníku starosta Švihova Václav Petrus.

Ples na hradě

Nádvoří hradu bylo plné princezen i princů, kteří si mohli zasoutěžit v hodu míčkem, nošení vajíčka na lžičce, hodu kroužkem, ale také si mohli zahrát na Popelku a přebírat hrách, fazole a čočku. Akce měla u návštěvníků úspěch. „Je to krásné. Děti z toho mají určitě zážitek. Byl to dobrý nápad. Myslím, že je moc dobře, že se na hradě pořádá akce spojená s Popelkou. Každý je pyšný na to, že se tady točila," sdělila Marie Štěpánková.

Její dcera, princezna Alenka, by chtěla také hrát v pohádce. „Moc se mi to tady líbí. Pohádku o Popelce znám, je hezká. Chtěla bych také někdy hrát v pohádce princeznu, ráda se za ni převlékám, například na maškarní," prozradila své sny sedmiletá Alenka.

Součástí akce byla také výstava fotografií z natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Na náměstí si mohli návštěvníci poslechnout více než čtyřicetičlenný orchestr místní základní školy, který si nechtěl nechat ujít příležitost, aby při zahájení zahrál. Byla to pro ně současně generálka na Švihovské hudební léto, které se ve Švihově koná 2. června. Další akcí, kterou bude město pořádat, je švihovská pouť o prvním víkendu v září, která bude spojena s dalším kulturním programem. „Hrad sám o sobě má kouzlo, je přitažlivý pro řadu producentů, takže bychom těžko hledali ještě nějaký víkend, kdy by město na hradě mohlo ještě něco pořádat. V kulturním kalendáři by se těžko našel víkend, kdy by se tam nic nedělo," uvedl Petrus.

Chybí lodičky

Novinek pro letošní rok na hradě moc není, ale i tak se máte na co těšit. „Připravili jsme zvláštní prohlídky, které jsme nazvali Dobrodružství vápna a kamene. Ty návštěvníkům ukáží současný způsob restaurování omítek, maleb a podobně. Jako každý rok se mohou návštěvníci těšit na koncerty, divadla, festivaly, šermíře a chybět nebudou ani noční prohlídky. Chceme pro letošní rok zavést zkušebně půjčovnu kol. Možná časem k tomu přibude i půjčovna lodiček. Máme na stránkách anketu, kde se mohou lidé vyjádřit, co jim na hradě chybí, a zatím lodičky vedou, tak uvidíme," prozradil kastelán hradu Lukáš Bojčuk.

Cyklostezka nebude

Usnadnit cestu cyklistům při návštěvě Švihova chtělo také město, ale záměr mu zatím nevyšel. „V letošním roce jsme chtěli pro turisty propojit už konečně cyklostezku, posledních 650 metrů, které vedou přes pole těsně před Švihovem. Bohužel se nám nepodařilo získat včas pozemek, jelikož Pozemkový úřad dokončil pozemkové úpravy s cirka ročním zpožděním, takže budeme muset počkat do příštího roku. Řada turistů se naučila přijíždět z Klatov do Švihova na kole po cyklostezce přes Svrčovec, a proto ta nedokončená cyklostezka tady není úplně ideální," zhodnotil Petrus.