Jubilejní 140. výročí svého založení oslavil v sobotu sbor dobrovolných hasičů v Klatovech. S oslavou byl spojen rovněž třetí celorepublikový sraz historických parních stříkaček.

„Z celé republiky se sem sjelo devět funkčních parních stříkaček z 20. Nejstarší je naše klatovská, která byla vyrobena v roce 1881. Jde o českou stříkačku vyrobenou firmou R. A. Smekal Praha – Smíchov. Údajně se podílela i na hašení Národního divadla v Praze. Majetkem sboru je od roku 1892 dodnes. Celá se zrenovovala, dávaly se nové trubky do kotle, vše se odzkoušelo, aby to vyhovovalo dnešním normám," informoval starosta SDH Klatovy Jiří Vítovec.

Podle jeho slov není údržba příliš finančně náročná, pokud se neřeší věci, které se týkají kotle. Hlavně se kupuje přípravek na leštění.

Zajímavostí je, že se na této akci předvedly stříkačky, které byly vyrobené po sobě. Klatovská má výrobní číslo 7 a táborská 8.

Návštěvníci, kterých na oslavy přišly stovky, se mohli pokochat nejen naleštěnými stříkačkami, ale také zhlédnout soutěžní disciplíny. Těmi bylo roztápění parních stříkaček na čas, stříkání na cíl, plnění sudu jedním proudem v časovém limitu a stříkání na čas do nástřikového terče. Nejlépe se v soutěži vedlo domácímu družstvu, které již podruhé vybojovalo první místo. Na druhém místě byli hasiči z Opočna a na třetím Kvítkovice.

Součástí akce byly také doprovodné ukázky nejmenších hasičů z Kydlin a mladých hasičů z Klatov, vyproštění osoby z havarovaného auta a také ukázka SDH Blovice s historickým hasičským automobilem Škoda.

Díky příznivému počasí, které si pochvalovali i organizátoři akce, si všichni oslavu užili. „Je to krása, když se někteří dokáží starat o skvost a ukázat tak kus historie. Moc se mi stříkačky líbí," řekl jeden z návštěvníků Martin Šmíd.

Sobota ale nebyla jen dnem stříkaček, ale především oslav klatovského sboru dobrovolných hasičů, kteří ve městě působí již od roku 1874. „V současné době má sbor 84 členů, z toho jich je 19 v zásahové jednotce. Dále máme 14 žen a 21 dětí," uvedl Vítovec.

Při zakládání hasičského sboru se přihlásilo 51 dobrovolníků.

Mezi jejich poslední největší zásahy patří požár v Obytcích, kde hořelo hospodářské stavení.

Střípky z historie sboru si přečtete v pondělním vydání Klatovského deníku.