Na hradě Kašperk dokončují rekonstrukci interiérů západní bašty, jež slouží jako zázemí pro sezonní pracovníky. „Je tam nová tepelná izolace, dřevěné obklady a nové elektroinstalace. Dále se udělají nátěry vnějšího pláště. Důležitou a momentálně připravovanou stavbou jsou nová WC pro veřejnost. Výhledově je třeba získat finanční prostředky a nechat zastřešit podle již zpracovaného a schváleného projektu torzo cihelné helmice západní věže, původní nehořlavé hradní krytiny, nejvzácnějšího dochovaného hradního prvku,“ uvedl kastelán Václav Kůs.

Na hradě Švihov hlavní prohlídkovou trasu obohatí restaurátorská kopie náhrobku Půty Švihovského. Tomu se přizpůsobí i výklad zaměřený na život tohoto středověkého šlechtice. Po celou sezonu tam bude téma tzv. Valdštejnského roku, kterým pokračuje celorepublikový projekt NPÚ pro rok 2020 nazvaný Valdštejnové – Lvi ve službách císařů.

Na zámku v Červeném Poříčí se opravuje vstup a pracuje se i uvnitř, kde provádějí průzkum restaurátoři. „Začala rozsáhlá stavební obnova budov předzámčí. Stavební práce budou probíhat do března 2022, kdy bude východní část předzámčí otevřena návštěvníkům s expozicí na nové prohlídkové trase. V rámci stavebních prací bude obnoveno dvanáct vnitřních prostor, vstupní fasáda a vchod do areálu zámku, část ohradní zdi zámecké zahrady s novou kovanou bránou,“ uvedl kastelán zámku Marcel Čermák.

V Chudenicích dokončují obrannou dělostřeleckou baštu, která se letos otevře veřejnosti úplně poprvé včetně sklepení. Úpravy dozná po letech také Muzeum Josefa Dobrovského.

Ve Velharticích využili volný čas například k vystěhování svatebního sálu a zrenovovali nátěr podlahových prken. Naplno se pustili do oprav parkoviště a přístupové cesty k hradu. Celkem museli rozhrnout a převozit 54 tun materiálu.

Pro správu hradu a zámku v Horšovském Týně je v těchto dnech klíčová údržba rozlehlého parku i úklidové práce v interiérech, které čítají na 72 místností zpřístupněných návštěvníkům.

Na hradě Rabí se pustili do přípravy výstavy nazvané Víc než tisíc slov, kde lidé uvidí proměny hradu Rabí mezi lety 1900 a 2020.