Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů.

Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

O prohlídky byl zájem. "Je to opravdu krásná podívaná. Všechno je v tak perfektním stavu, že je to snad i zázrak. Je vidět, že se stále najdou nadšenci, kteří se umí o historii postarat," řekl jeden z návštěvníků Václav Klíma.

Myšlenka vybudování Legiovlaku se zrodila v roce 2009 v hlavě bratra Žufy z Olomouce. Teprve v roce 2011 se podařilo zrekonstruovat dva vagóny a představit je na zbrojařském veletrhu. Od té doby jsme stavěli další po částech, když byly nějaké prostředky. Na pouť po republice jsme se vydali v květnu 2015.

Do Legiovlaku můžete zavítat o víkendu od 9 do 19 hodin.