Část z nich si koncerty užívala z pohodlí deky s drinkem v ruce, případně dováděla na vodní nafukovací skluzavce, a zbytek řádil pod pódiem.

Ne všichni však kupovali lístky na festival dopředu. Někteří se rozhodli teprve v sobotu ráno. „Řekli jsme si, že když bude hezky, zkusíme to,“ řekla Tereza K., která kupovala lístky na místě jako spousta dalších jedinců. „Jsme tu zhruba od oběda a Tomáš Klus byl skvělý. Má charisma, které přitáhne, protože v poledne tu rázem bylo děsně narváno,“ dodala Tereza.

Páteční večer rozporcovali rockové duše Škwoři a v sobotu lidem naložily například Rybičky 48. Tahle parta opravdu dovedla vzbudit zápal. Přivezla si s sebou totiž ohnivou i třaskavou show. „Tohle je jeden z nejlepších hradů vůbec,“ pochvaloval si jejich zpěvák Jakub Ryba.

Dá se říct, že jejich jméno je v programu stálicí. Stejně tak Mandrage, jejichž píseň se dokonce stala průvodní znělkou tohoto festivalu. „Pamatuji si doby, kdy jsem chtěl strašně dostat kapelu na Hrady, ale pořadatel mi vzkázal, že tam hraje pouze česká špička. Bylo to v době, kdy jsme vydávali naši první desku. Nakonec jsme se do programu dostali až po třetím albu a od té doby tam hrajeme skutečně pravidelně,“ řekl Deníku Pepa Bolan, kytarista Mandrage. Ačkoli však dle jeho slov mají festival moc rádi a udržují s pořadateli přátelské vztahy, budou muset nějaký z následujících ročníků vynechat, aby udělali nějakou změnu. „Nicméně se na Hrady budeme vždy rádi vracet,“ dodal Bolan, pro něhož osobně je letošní sezona náročná, jelikož musel před nedávnem podstoupit operaci čelisti. „Jeden koncert jsem musel odehrát vsedě, na druhým jsem byl úplně marný. Čekám, kdy se to zlomí,“ uvedl Pepa Bolan. „Celkově je ale letošní ročník pecka. Hrajeme v hlavním čase a vozíme s sebou celou světelnou show a ta se za denního světla špatně provozuje.“

Na Hradech kapela odvedla parádní výkon. Ten předvedli i od pěti odpoledne parohatí Jeleni. Až na Švihov za nimi přijela skupinka osmi žen. „Jsme z Bystřice nad Pernštejnem a jezdíme na všechny hrady. Každý rok vybíráme jeden a letos to byl Švihov,“ řekla jedna z nich. „Je tu opravdu nádherně. Byly jsme i na hradě, strašně se nám líbil,“ dodala. A líbili se jim i Jeleni, které si užívaly z první řady. Kluci do svého repertoáru kromě nových singlů zařadili i kousek z Balady pro banditu.

Švihov zkrátka táhne a je jedno, odkud jste. Za rok zase!