Už celé jedno století působí v Jetenovicích sbor dobrovolných hasičů. Byl založen 12. dubna 1912, přičemž velkou měrou k tomu přispěl požár, který propukl v lednu téhož roku, kdy shořelo jedno stavení a druhé se podařilo jen s velkou námahou zachránit.

Výročí společně oslavili v sobotu, na kdy připravili pestrý program. „Vše začalo slavnostním zahájením u hasičské zbrojnice, kde byla odhalena pamětní deska. Poté se procesí přesunulo ke kapličce, která byla v roce 1936 s velkou pomocí místních občanů postavena. Tam farář posvětil za doprovodu pěveckého sboru Velkobor hasičský prapor. Pak se všichni přesunuli na hřiště, kde byly předvedeny ukázky historické techniky. Diváci mohli vidět stříkačky kočárovky, které byly zapřažené za koňmi, a také útok, který pomocí těchto stříkaček hasiči předvedli," popsal oslavy starosta SDH Jetenovice Josef Korbel.

Polovinu obce tvoří dobrovolní hasiči

I přesto, že jsou Jetenovice malou obcí, tak na nedostatek dobrovolných hasičů si stěžovat nemohou. „Náš sbor má v současné době 64 členů, z toho je 15 žen. Zúčastňujeme se pravidelně hasičských soutěží v kategoriích muži, ženy, veteráni a tenhle rok se poprvé předvedou děti. Musím říci, že se nám zatím daří každý rok přijímat nové členy, za což jsme rádi," sdělil Korbel.

Obdiv neskrývá ani starosta Velkého Boru, pod který Jetenovice spadají, Václav Zábranský. „Jsme na sbor SDH Jetenovice pyšní. Přestože je to malá obec, dokáží mít od družstva dětí až po družstvo veteránů, což je obdivuhodné. Je vidět, že se hasiči o vše dobře starají, i dnešní slavnost je podle mě dovedena k dokonalosti," řekl Deníku Zábranský.

Jako na každé správné hasičské oslavě nechyběla také soutěž, na kterou se sjelo osmnáct družstev, tři dětská, tři veteránů, čtyři ženská, osm mužských a navíc dvě družstva hostů.

Premiéra dětí

Svoji velkou premiéru si užily děti z Jetenovic. „Moc se mi soutěž líbila. Už se těším, jak budeme závodit příště," prozradila čtyřletá Kačenka Piherová.

„Založili jsme družstvo malých hasičů k oslavám 100 let hasičů v Jetenovicích. Děti do toho měly chuť, tak jsme využili situace a dali jsme to dohromady. Je s nimi ale větší práce, protože jsou drobátko neposlušní. Nyní máme v družstvu devět dětí, ale protože dvě marodí, tak nám počet do soutěže vyšel akorát. Děti se na svoji první soutěž těšily, měly trochu strach, ale povedlo se jim to," uvedl Václav Pihera, který malé hasiče vede.