Úklid arboreta pořádalo o víkendu už tradičně chudenické sdružení Otisk, které provozuje nedaleký areál s rozhlednou Bolfánek a stará se i o Americkou zahradu. Arboretum je majetkem Lesů ČR a coby národní přírodní památku je spravuje Chráněná krajinná oblast (CHKO) Český les.

Jarní úklid arboreta spočívá v shrabání listí a úklidu popadaných větví na celých 1,68 hektaru zahrady, letos byl výjimečně dvoudenní kvůli odklízení padlého stromu. „Bohužel zimu nepřežil ořechovec, takže po dohodě s Lesy ČR a CHKO jsme se domluvili, že ho odstraníme. Ořežeme větve a necháme si kmen, což bude vzácné dřevo, takže bychom chtěli požádat nějakého řezbáře, aby z něj něco udělal,“ vysvětlil předseda sdružení Otisk Karel Jungvirth.

O jarní úklid zahrady se postarali dobrovolníci, mezi nimi i Jana Gajdošíková z Plzně. „Ráno jsem se probudila, neměla jsem co dělat a tato akce na mě „vyskočila“ na facebooku. Z Chudenic pocházím, tato akce mně přišla super, tak jsem vstala a jela sem,“ smála se.

UŽ DVANÁCTÝ ROK

O arboretum se Otisk stará od roku 2006. „Vše konzultujeme s Lesy ČR i s CHKO, staráme se zejména o fyzický úklid. V létě sečeme trávu, na jaře a na podzim děláme větší úklid,“ vysvětlil Jungvirth.

Arboretum bylo původně zásobní školkou pro park u zámku Lázeň, až v roce 1842 ji tehdejší majitel zámku Eugen Černín přeměnil na arboretum s exotickými dřevinami převážně ze severní Ameriky. Oproti historickému stavu chybí v současnosti v arboretu už zhruba jedna čtvrtina dřevin.

„Po poslední inventarizaci přes asi čtyřmi lety tým dendrologů zpracoval plán obnovy, podle kterého se dřeviny dovysazují. Není to zahrada „na dožití“, ale sází se nové exempláře dřevin, která v arboretu historicky byly, aby zahrada byla udržitelná i pro budoucí generace,“ vysvětlil Jungvirth.