Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PODÍVEJTE SE: Bývalá škola v Horské Kvildě bude opět sloužit dětem

Horská Kvilda - Nové středisko šumavského parku nabízí školám vícedenní výukové programy.

2.4.2016 1
SDÍLEJ:

Otevírání nového environmentálního střediska. Foto: NPŠ

Hlavně pro vzdělávání žáků a studentů od prvního stupně základní školy až po vysokou školu je určeno včera slavnostně otevřené středisko environmentální výchovy (SEV) Národního parku Šumava (NPŠ) v Horské Kvildě. Sídlí v historické budově, kterou NPŠ získal před dvěma lety. „Budova vždy sloužila dětem. Nejdříve tam byla škola, následně ji vlastnil Národní institut dětí a mládeže a správa parku v této tradici pokračuje," uvedl mluvčí NPŠ Jan Dvořák.

S Horskou Kvildou má NPŠ čtyři SEV, další jsou v Kašperských Horách, ve Stožci a ve Vimperku. „Ve dvou je možné se i ubytovat a Horská Kvilda navíc nabízí kapacitu, díky které mohou středisko využít dvě třídy najednou. Celkem je tam 48 lůžek a dvě učebny," informovala vedoucí středisek environmentální výchovy NPŠ Martina Kučerová. „Nápadů, jak budovu využít, bylo hodně, ale jsem rád, že jsme realizovali právě přestavbu na SEV s ubytováním. Jednak jsme na západě Šumavy žádné takové zařízení neměli a za druhé, vzdělávání v oboru ochrany přírody je naší povinností," zhodnotil otevření nového SEV ředitel NPŠ Pavel Hubený.

Rekonstrukce budovy přišla správu parku na zhruba pět milionů korun. Bylo nutné opravit střechu, na kterou byly instalovány fotovoltaické panely, byla vyměněna okna, zateplena fasáda a celý objekt byl vybaven novým nábytkem. V letošním roce ještě počítáme s investicí necelého půl milionu korun na dovybavení některými pomůckami, jako jsou sněžnice, mikroskopy nebo i výukové modely rostlin a ptáků," doplnila Kučerová.

Středisko, které už je do září plně obsazené, je specializováno na několikadenní až týdenní pobyty s programem. Jednou z hlavních učebnic podle kterých tyto programy pracovníci parku sestavují je příručka ekologické výchovy a lesní pedagogiky „Pojďme na to od lesa", kterou v češtině poprvé vydala Správou NPŠ před třinácti lety. „Příručku jsme v roce 2003 převzali od kolegů z Německa, kteří ji k výuce používali už několik let. Mezi pedagogy se stala velmi oblíbenou, během prvních tří let jsme jich rozdali zhruba dva a půl tisíce kusů," uvedla Kučerová.
V současné době správa parku vydává reedici příručky v nákladu 500 kusů. „Zapracovali jsme nové poznatky o lese, jsou v ní nové kapitoly o NPŠ," doplnila Kučerová s tím, že příručka je neprodejná a pedagogové ji mohou získat na základě absolvování odborných seminářů NPŠ.

David Kojan

Autor: Redakce

2.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Dopravní nehoda u Bukováku, tři zranění.
17

Při dvou nehodách na Klatovsku se zranilo celkem šest lidí

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Pomůžete zasláním dvacetikoruny

Sušice – Dvacka za dvacku. Tak se jmenuje unikátní akce na pomoc opuštěným a týraným zvířatům, ve které může pomoci opravdu každý. V říjnu byl vybrán sušický útulek Šance pro kočku, z. s.

Naši prvňáci ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice

Klatovsko - Ve středu 18. října najdete v Klatovském deníku prvňáky ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení