„Děláme bazar dvakrát do roka a snažíme se prodat veškeré věci, které během roku dostaneme od lidí. Za utržené peníze například zajišťujeme veterinární péči pro potřebná zvířata, krmení a další potřebné věci. Letos jsme museli bazar rozšířit ještě do jedné místnosti a i to je málo, protože se o naší činnosti dozvědělo asi více lidí, a tak máme mnohem více věcí na prodej," řekla Deníku za spolek Nalezenci Šumaváci, který bazar pořádal, Ivana Ondřejová.

Podle jejích slov byl velký zájem, chodilo hodně lidí, kteří darovali i peníze nebo krmení. „Už od rána, kdy jsme otevřeli, zde stáli lidé. Úspěšná bývá i neděle, protože to prodáváme věci, které se neprodaly, za polovinu," uvedla Ondřejová.

Spolek Nalezenci Šumaváci nevede žádný útulek, stará se o zvířata přímo v terénu. „Pomáháme lidem, kteří se nezvládají starat o svá zvířata. Platíme kastraci, očkování a podobně nebo pomáháme najít nového majitele. Řešíme i případy, kdy nám někdo zavolá, že je někde zvíře ve špatném stavu, my tam vyjedeme a snažíme se domluvit s majitelem, zda stojí o naši pomoc," nastínila činnost spolku Ondřejová.
Základ spolku tvoří devět členů a pomáhá i hodně dobrovolníků, například starat se o zvířata, která potřebují nějakou domácí péči.

Jednou z těch, kteří jezdí do terénu, je Ivana Jensen. „Já jezdím za psy, kteří jsou po odchycení v kotcích, abych je vyvenčila, abychom zjistili, jak se pejsek chová. Fotím je, abychom jim mohli hledat nové majitele. Když má někdo pejska, kterého nezvládá, ale chce si ho nechat, tak za nimi dojíždíme, psa kontrolujeme, zásobujeme granulemi a podobně. Nebráníme se ani kočkám, které se snažíme někomu dát nebo pomoci zaplacením například kastrace. Někteří lidé mají i problém dostat se na „veterinu", tak pomáháme i s tím," popsala svoji práci Jensen.

K činnosti ve spolku ji přivedla láska ke zvířatům. „Doma mám svá zvířata, mají se dobře, a proto bych chtěla, aby se tak měla i ostatní. A takových bláznů, jako jsem já, je mezi námi víc," dodala Jensen. Spolek má svůj profil i na facebooku. Díky tomu o něm ví lidé z celé republiky.

Organizátoři jsou s výsledkem bazaru spokojeni. „Ještě nemáme vše spočítáno, ale podařilo se nám utržit zhruba 25 tisíc korun. Bazar byl tedy úspěšnější než ten minulý a chodilo i více lidí. Jsme rádi, že přišlo i více dětí, které si tvořily. Snažíme se v nich probudit lásku ke zvířatům," zhodnotila Ondřejová.

Radost měli nejen organizátoři, ale i lidé, kteří na bazar zavítali. „Nakoupila jsem věci za pár stovek a jsem ráda, že jsem mohla alespoň trochu pomoci. Je hezké, když se někdo věnuje charitě a nic za to neočekává. Fandím těmto ženám," řekla jedna z návštěvnic Ivana Bošková.