Bude mít kapacitu 120 lůžek pro seniory a pro lidi s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Vzniknou i desítky pracovních míst. Stavět se začne na jaře.

Společnost SeneCura investuje a postaví na základě zřízení práva stavby na pozemku města Horažďovice nové SeniorCentrum. Po kolaudaci stavby pozemek odkoupí. „Zařízení v oblasti pobytových sociálních služeb nám v Horažďovicích a okolí dlouhodobě chybí. Jsme rádi, že zde brzy bude domov, který pomůže našim obyvatelům s péčí o seniory a o osoby s Alzheimerovou chorobou,“ uvedla místostarostka města Hana Kalná.

Po otevření postupně vznikne 40 lůžek v domově pro seniory a 80 lůžek v domově se zvláštním režimem. Všechna lůžka budou zahrnuta do krajské dotační sítě, což znamená, že klienti budou platit stejnou částku jako v ostatních zařízeních v Plzeňském kraji. Jde o první zařízení v Plzeňském kraji vznikající na základě spolupráce soukromé společnosti a státu.

SeniorCentrum v Horažďovicích navíc vytvoří desítky nových pracovních míst pro pečovatelky, pečovatele, sestry, kuchařky, kuchaře a další personál.

Stavět se začne v přímém sousedství nemocnice v Horažďovicích na volném pozemku, který je určen pro tyto účely. Vyroste zde třípatrová budova ve tvaru Z zapadající do okolní zástavby. Celková rozloha stavebního pozemku činí 12 508 m2. „Předpokládáme, že na jaře příštího roku začnou stavební práce, první klienti se pravděpodobně nastěhují do konce léta 2023. Specifické pro SeniorCentrum Horažďovice bude uspořádání formou domácností, kde společný prostor obývá skupina klientů, kteří se navzájem znají,“ upřesnila jednatelka skupiny SeneCura Dita Chrastilová.

„Vybavení bude v souladu s vysokým standardem, to znamená jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením,“ doplnil Development Manager SeneCura Ondřej Plšek.

V SeniorCentru najdou klienti také kapli, kadeřníka, wellness místnost, fitness centrum, terapeutickou zahradu a společné terasy. Vše bude přístupné i pro seniory, kteří nejsou obyvateli centra.

Klienti budou mít k dispozici řadu aktivit pro udržení co nejvyšší kvality života. Podobných moderních SeniorCenter, založených na komunitním a mezigeneračním propojování, aktuálně SeneCura provozuje 16 po celé republice a plánují se další.