Tři roky pracuje pan Jaroslav v klatovském masokombinátu. Teď si ale musí hledat jiné zaměstnání. Stejně jako on dostalo podle informací Deníkuposlední listopadový den výpověď 180 zaměstnanců této firmy, která patří k největším zpracovatelům masa v regionu.

„Minulý pátek si nás všechny zavolali a po jednání se zástupci odborů jsme postupně podepisovali výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou a tříměsíčním odstupným,“ říká pan Jaroslav, který má už teď obavy z toho, aby nezůstal nezaměstnaný. „Není to jen o shánění nové práce. Je to o tom, že nabídek v mém okolí není tolik. A navíc se asi budu muset vystěhovat i z ubytovny, která patří masokombinátu a kde bydlím nejen já, ale i rodiny s dětmi,“ dodává muž.

Ostatní zaměstnanci už tak sdílní nebyli. „Máme zákaz mluvit do médií,“ dozvěděli jsme se v prodejně, která se nachází v těsném sousedství areálu masokombinátu. „Už před pěti lety jsem tušil, že tahle firma jednou skončí. Slibují nám, že to povede jiný majitel. Jenže ten si nechá maximálně 150 lidí a co ti ostatní?“ říká napůl pro sebe pan Jiří a spěchá k vozu.

Vedení mlčí

To, že firma opravdu propouští, nám nikdo z vedení v Klatovech nechtěl potvrdit. Ředitel David Bednář Deníku přes svou sekretářku vzkázal, že se máme s informacemi obrátit na vedení firmy Xavergen se sídlem v Říčanech u Prahy. Během pondělí a úterý (1. a 2. prosince) však nebyl generální ředitel Miroslav Votýpka k zastižení a ani na dotaz zaslaný e–mailem neodpověděl.

O hromadném propouštění v masokombinátu na klatovském úřadu práce neměli ani tušení. „Vím to jen z médií, ale oficiálně nám nikdo nic nenahlásil, ačkoliv při propouštění má zaměstnavatel tuto povinnost,“ potvrdila Deníku Dana Miškovičová z Úřadu práce v Klatovech. Připustila ale, že tuto informaci mohou evidovat na úřadu práce v Praze, protože sídlo firmy Xavergen, jejíž součástí klatovský masokombinát je, je v Říčanech u Prahy.

Zemědělci jezdí jinam

Hlavním důvodem toho, že z celkového počtu 208 zaměstanců jich od února zbydou v masokombinátu jen necelé tři desítky, je zadluženost firmy. Hodně podniků a zemědělců už vozí zvířata ke zpracování jinam. Masokombinát dost často nedodržoval třicetidenní lhůtu splatnosti a zemědělci peníze potřebují,“ říká ředitelka Okresní agrární komory Jiřina Jandová. Její slova vzápětí potvrdil předseda Rolnického družstva Úhlava v Dolanech Josef Balín. „V době podání návrhu na konkurz, někdy kolem roku 2000, jsem s masokombinátem přerušil veškeré styky. Dlužili mi milion 700 tisíc korun a i když šlo o uznanou pohledávku, peníze dodnes nemám,“ uvedl Josef Balín.


Ke zpoždění plateb ze strany masokombinátu dochází i ve vztahu ke Klatovské Teplárně. „Pokaždé jsme se ale domluvili a dluhy firma vyrovnala,“ potvrdil Deníku ředitel Klatovské Teplárny Jan Janoušek.

Klatovský masokombinát zkrachoval v závěru roku 2000. Další krach poté, co jej vydražilo Odbytové družstvo Centrum Tábor, přišel v roce 2006. Od poloviny roku 2006 masokombinát patřil drůběžárně Xaverov, nyní spadá pod Xavergen se sídlem v Říčanech u Prahy.

Jak se díváte na krach největšího zpracovatele masa v regionu?Napište do diskuze.