Ti jsou rozděleni do dvou tříd, vždy po 18. „V jedné třídě máme spojený první, druhý a třetí ročník, ve druhé pak čtvrtý a pátý,“ vysvětluje ředitelka tamní základní školy Zdena Vítovcová.

Na nedostatek dětí ve škole si zatím Běšinští nestěžují. „Žáků je tak akorát, a protože optimální počet přes 30 je už několik let po sobě, o výjimku jsme zatím žádat nemuseli,“ řekla Vítovcová. K zápisům, které se konají právě dnes, by mohlo podle ředitelky školy přijít osm budoucích prvňáčků.

Na nedostatek dětí si v současné době nestěžují ani v Mateřské škole v Běšinech. „Máme ve školce 24 dětí v jedné třídě. I tady je počet ideální,“ dodává Vítovcová, která je ředitelkou organizace Základní a Mateřská škola Běšiny.

V průběhu roku se školáci, ale i děti ze školky zúčastňují celé řady akcí, a to nejen samostatných, ale často se sejdou všichni dohromady a akci absolvují společně. Jedním z těchto případů byla přednáška sokolníka z plzeňské zoologické zahrady Milana Zaleše, který vyprávěl o životě dravců a několik jich přivezl s sebou. „Navštěvujeme divadlo, pořádáme nejrůznější besídky, jedna z posledních byla vánoční. S dětmi jsme vystupovali v závěru loňského roku na návsi během rozsvěcování vánočního stromu,“ vyjmenovává aktivity školy její ředitelka.

Na obě vzdělávací zařízení nezapomínají ani na obci při tvorbě rozpočtu a plánování investičních akcí. Například v letošním roce, o letních prázdninách, chce obec zbourat starou přístavbu se sociálním zařízením a namísto toho postavit záchodky nové. Počítá se také s rekonstrukcí kuchyně. Podle plánů by se mělo vařit pouze ve školce a ve škole by byla jen výdejna jídel.