Záchranáři museli vyjíždět k mladým lidem, které zastihla ve středu odpoledne bouřka v jižní části Šumavy. V jejich těsné blízkosti udeřil blesk. Dva z nich sice skončili v nemocnici, ale všichni událost přežili bez vážnější újmy na zdraví. Měli tak větší štěstí než manželský pár, který zasáhl blesk před třemi lety na Prenetu u Nýrska. Muž tehdy na místě zemřel.

Parta čtyř studentů, která na Šumavě trávila několik dnů, se ve středu vydala z Lenory na České Žleby. „V místech Radvanického sedla je zastihl velký bouřkový mrak. Dva z nich se schovali mezi suché klády ležící na zemi, dva se šli podívat na informační tabuli. Vtom vedle těch schovaných udeřil blesk,“ řekl Deníku Václav Cypro z Horské služby Šumava, podle něhož nebylo na mladých lidech žádné viditelné zranění, ale byli v šoku.

„Měli velké štěstí, že se jim nestalo nic vážného. Mladík ve věku 18 let a 17letá slečna pociťovali poté, co blesk udeřil do země v jejich těsném sousedství, bolesti nohou a chlapec měl i pocit, že ho bolí ruce. Žádné známky po zásahu proudem na nich nebyly viditelné,“ řekla Deníku mluvčí jihočeské zdravotnické záchranné služby Petra Kafková. Dodala, že na místě zasahovaly posádky z Volar i z Prachatic, které pacienty převezly do nemocnice v Prachaticích. „Z preventivních důvodů byli hospitalizováni na jednotce intenzivní péče, aby jim monitorovali srdeční rytmus, kdyby se náhodou vyskytla nějaká komplikace,“ dodala Kafková.

Obdobný případ, který ale skončil tragicky, se stal na Šumavě v červenci 2008. Tehdy na Prenetu u Nýrska udeřil blesk do manželského páru z Moravy, který se před bouřkou snažil schovat pod stromy. Muž byl na místě mrtvý. Žena, která měla velké štěstí, že ji objevili náhodní turisté, jak leží v bezvědomí nedaleko cesty, byla vrtulníkem transportována do Fakultní nemocnice v Plzni. Po určitý čas byla udržována v umělém spánku, ale později byla propuštěna do domácího ošetřování.

Opatrní by měli být lidé na Šumavě i tento víkend, kdy podle plzeňského meteorologa Jana Sulana hrozí bouřky z horka.