„Lidé mají možnost degustovat vína od devíti moravských vinařství a jednoho českého. Počasí nám přeje stejně jako minulý ročník. Návštěvnost je velká, lidé degustují. Obměnili jsme některá vinařství, je tady pět vinařů z loňska, pět je nových a příští rok to zase protočíme. Rozšířili jsme i nabídku občerstvení, takže jsme i v tomto ohledu snad návštěvníky potěšili,“ řekl za pořadatelský Klatovský spolek vinařů Jiří Zavřel.

Připraven byl i doprovodný program, kdy vystoupil folklorní soubor Šumavánek, taneční skupina Diamond dance, celým odpolednem provázela cimbálová muzika Friška z Kyjova a večer se o hudbu postarala kapela The Shower. V podvečer se také konala dražba vín od sponzorů, kdy byl výtěžek věnován komunitnímu centru Dotek, které působí pod Oblastní charitou Klatovy. Bohužel i přes velký počet návštěvníků nebyla účast v ní nijak velká. „Vybralo se přes šest tisíc korun,“ poznamenal Zavřel, který některá vína sám vydražil.

Den zahrádkářů a křest piva v Chudenicích.
Roman Zach pokřtil na oslavě zahrádkářů v Chudenicích zámecké pivo

Lidé si akci pochvalovali. „Kolonáda je nyní krásná a festival vína sem sedne. Je tedy šílený pařák, ale to pořadatelé těžko ovlivní. Naštěstí park je plný stromů, takže i stínu. Za mě super, nemusí si na své přijít přeci jen pivaři na pivních slavnostech,“ smála se Jaroslava Kratochvílová.

Dle pořadatelů se festival vydařil, ale i tak jej budou i nadále zlepšovat. „Měli jsme zde pár připomínek, nápadů, takže se na ně zaměříme příští rok. I my se budeme snažit více připravit,“ dodal Zavřel.