Příznivci české muziky se mají na co těšit, za pár dní si přijdou na své. V kulturním domě Sokolovna v Sušici vystoupí 15. prosince kapela Chinaski, proto vám Klatovský deník přináší rozhovor se zpěvákem kapely Michalem Malátným.

Vyrážíte na podzimní Klubový speciál 2 – pokračujeme! V čem bude jiný?

Minimálně v tom, že jsme všichni o rok starší, naivnější, zamilovanější? Každopádně uslyšíte ty nejstarší naivní zamilované písně od Chinaski, playlist budou opět tvořit převážně písně z dřevního období, písně okořeněné životními zkušenostmi jednotlivých protagonistů a poznamenané krutým osudem frontmana kapely. (Vy nevíte, že mu ukradli kytaru!?!)

Pracujete na něčem novém?

Jako první vlaštovku předznamenávající naše připravované album můžete v éteru slyšet píseň Ententýky. Máme v kapele osm malých dětí, deváté je na cestě, tudíž je přirozené, že děti jsou tématem, kterým žijeme a budeme o něm i zpívat.

Skládáte si všechno jako kapela sami nebo občas někoho přizvete?

Dlouhodobě spolupracujeme s Tomášem Rorečkem, což je veskrze sympatický chlapík, spolužák, můj dvorní poradce v oblasti konzumace nealkoholických nápojů. Na připravované desce se objeví i texty Ládi Kardy vulgo Ladjy al Kardy, což je talentovaný mládenec právě dokončivší konzervatoř, pod pedagogickým vedením Jiřího Šlupky Svěráka. Talent.

Kdo má při tvorbě v kapele hlavní slovo?

Hlavní slovo má vždy autor, a jelikož jsme soubor, kde tvoří všech 6 členů kapely, je to někdy opravdu tvrdý boj. Poslední, jakési „právo veta" má zpěvák, protože pokud z jeho výrazu nebude cítit, že tomu věří, neuvěří tomu pravděpodobně nikdo další.

Pamatujete si ještě na váš první koncert? Jaké to bylo, kde a kdy.

Byl to podzim roku 1986 nebo 87. Hospoda v Robousích u Jičína. Jako předskokani kapely Dr. Mozse jsme odehráli 5 písniček a jedna z nich se jmenovala Punčocháče a uslyšíte ji i na Klubovém speciálu 2.

Máte nějakou písničku, co prostě chcete hrát vždycky, a nějakou co vůbec?

Vždycky asi zahrajeme píseň 1. signální a nikdy určitě nezahrajeme píseň Letím jako blázen. Tuto píseň (?) považuji za největší omyl v historii hudebního sdružení vystupujícího pod uměleckým názvem Chinaski.

Kromě aktuálního podzimního turné víte už, co budete dělat příští rok?

Příští rok na jaře natočíme dlouhohrající desku (k radosti ctěných posluchačů již devátou). Že by osudovou??

A vzkaz pro fanoušky..

Po horkém festivalovém létě se vracíme zpátky do klubů, kde jsme vznikli a kam jako kapela patříme. Přijďte se podívat! Uvidíte, co jste ještě neslyšeli, a uslyšíte, co jste ještě neviděli.

Johana Turnerová
Daniela Loudová