Před pneuservisy se tvoří fronty. Na Šumavě o víkendu spadly první vločky sněhu a řidiči už začali vozit svá auta do pneuservisů na přezutí. Sníh však není jediný důvod, dalším je, že od 1. listopadu do 31. března jsou zimní pneumatiky povinné.

„V době, kdy je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu a nebo lze takovou situaci předpokládat, je nutné mít přezuty zimní pneumatiky s vzorkem čtyři milimetry a více. Nedodržení tohoto předpisu je bráno jako přestupek a řidiči hrozí na místě bloková pokuta do výše dvou tisíc korun. Pokud ovšem budou silnice suché, řidič za použití letních pneumatik pokutován nebude. V žádném případě ale nedoporučujeme užívat v zimě letní pneumatiky,“ informoval vedoucí Dopravního inspektorátu v Klatovech Tomáš Šafařík.

V některých pneuservisech se už nyní dělají fronty a řidiči musí čekat i několik dnů, než se dostanou na řadu. „Lidé začali jezdit už na začátku minulého týdne, kdy se objevil první sníh. V současné době je zájemců hodně, takže je musíme objednávat a většinou si počkají dva až tři dny. Ceny za služby jsme nezvyšovali,“ sdělil majitel Pneuservisu Ševčík v Železné Rudě Jaroslav Ševčík.

V nižších polohách takové návaly ještě nemají, ale také už mají v servisech co dělat. „Máme už poměrně hodně zákazníků, kteří chtějí přezout auta na zimní pneumatiky, ale zatím to stíháme na počkání. Maximálně se zde hodinku zdrží, než na ně přijde řada. Ceny i pro tento rok zůstaly stejné,“ řekl zaměstnanec Pneuservisu Václav Matějovský v Sušici Martin Pavelec.

Stejná situace je i v Klatovech. „V posledních dnech je hodně velký zájem, ale zatím ještě stíháme zákazníky uspokojit hned, když přijdou, nebo si chvíli počkají. Ale samozřejmě raději doporučujeme, aby se předem objednali, protože návaly budou ještě větší. Na dnešek bylo například objednáno asi osm lidí,” vysvětlila majitelka firmy MARA v Klatovech Martina Chaloupková.

Řidiči nechávají přezutí na poslední chvíli. „Přiznám se, že zatím nemám pneumatiky přezuté. Plánuji to na příští týden a budu se modlit, aby mě vzali. V tomhle jsem nepořádný, vše nechávám na poslední chvíli,” prozradil Aleš Pokorný z Klatov.